پیش از نشست گروه 20؛

پوتین: انزوای اقتصادی، نقض قوانین بین‌المللی است

سیاسی

رئیس‌جمهوری روسیه امروز (جمعه) با متهم کردن آمریکا به تضعیف نهادهای تجاری گفت: این اشتباهی است که امید دارم در بررسی نهایی رفع شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با ایتارتاس پیش از حضور در نشست جی 20 در استرالیا گفت: تحریم‌هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا به دلیل بحران اوکراین علیه روسیه وضع کردند،‌ به روسیه آسیب زد اما اقتصاد جهان نیز از آن متاثر شده است.

رهبر روسیه تاکید کرد که بلوکه کردن دارایی‌ها، منع صدور روادید و عدم اجازه به شرکت‌های روسی برای دسترسی به بازارهای مالی غرب و فناوری، برخلاف قوانین بین‌المللی است چرا که تنها سازمان ملل حق دارد درباره تحریم‌ها تصمیم بگیرد.

وی افزود: آن‌ها همچنین برخلاف توافق‌های تجاری از جمله توافق عمومی تعرفه‌ها و تجارت عمل کردند؛‌ توافقنامه‌ای که خود آمریکا آن را ایجاد کرد. آمریکا خودش آن سازمان را ایجاد کرد و حالا به سادگی قوانین خودش را نقض می‌کند. امید دارم که در بررسی نهایی آگاهی از این مساله پیروز شود و مسائل گذشته فراموش شود.

پوتین تاکید کرد، مساله تحریم‌ها را در نشست گروه 20 که قرار است از فردا (شنبه) در بریسبن استرالیا آغاز به کار کند، مطرح نمی‌کند.

پوتین اذعان کرد که تحریم‌ها با کاهش قیمت نفت تاثیر خودشان را بر اقتصاد گذاشتند. با این حال وی گفت: ذخایرمان به قدری است که به ما اجازه می‌دهد تا تعهدات اجتماعی خودمان را اجرا کنیم. رئیس جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو در حال گرایش به سمت چین است.

انتهای پیام

کد N578859