رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی:

صدا و سیما برای پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه را یاری دهد

سیاست داخلی

زنان در جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها، مراکز علمی، دولت، مجلس و قوه قضاییه حضور دارند و ما هم اکنون یک قاضی زن در دیوان عالی کشور داریم.

رئیس قوه قضائیه در نشست مسئولان عالی قضایی با بیان اینکه پیش نویس قطعنامه حقوق بشری کانادا علیه ایران سیاسی است و مطالب تکراری داردگفت: از صدا و سیما می خواهیم در پشگیری از وقوع جرم با توجه به نفوذی که در خانه ها دارد ما را یاری رساند.

به گزارش ایلنا، آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه در نشست مسئولان عالی قضایی برگزاری مراسم عزای اباعبدالله الحسین را دارای ویژگی های مهم، برکات و آثار ارزشمندی در زندگی مسلمانان جهان دانست و اظهار داشت: بسیار اشتباه است که اقامه عزای حسینی به مراسمی عادی و برگرفته از عادت تشبیه شود چرا که این مراسم توسط تمام ائمه و اهل بیت توصیه شده است.

وی ادامه داد: اقامه عزای حسینی تاثیر باطنی بر حقیقت وجودی شیعیان دارد و این نعمت بسیار گرانبهایی است که موجب پیوستگی شیعیان جهان با سخن واحد و پیوستگی ولایت میان آنان می شود و آثاری چون توجه به اسلام عقلانی و نعمت ولایت را بدنبال دارد.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه در کمتر جای دنیا آثار بسیار عظیم معنوی همچون مراسم عزای حسینی دیده شده است، اظهار کرد: در این مراسم خوبی از زشتی جدا می شود و آثار بسیار ارزشمندی بر عزت اسلامی که مورد غفلت بسیاری از غرب زده ها است، دارد.

آیت الله آملی لاریجانی در بخشی از سخنانش تصریح کرد: عزاداری های امام حسین ابعاد مختلفی دارد و این ریشه و ابعاد حادثه کربلا را برای همیشه و تمام ایام نشان می دهد چرا که ایستادگی ستم در برابر ظلم و عزت اسلامی برابر تمام روزها عاشورا و تمام سرزمین ها کربلا است، می باشد.

وی تصریح کرد: آنچه امام حسین در صحرای کربلا آفرید حادثه ای عظیم است و چه توحیدی بالاتر از اینکه انسان تسلیم حق باشد و البته ماجرای کربلا از یک منظر بیانگر مقابله با ظلم است و شیعیان با برگزاری مراسم عزای حسینی در هر زمان و مکان صحنه ی عاشورا را تصویر می کنند که ما باید شکرگزار این نعمت باشیم و تحلیل درست از این حادثه ارائه دهیم و به فهم ولایت از طریق واقعه کربلا و آثار آن در زندگی مومنین کمک کنیم.

رییس قوه قضاییه در ادامه نشست مسئولان عالی قضایی به پیش نویس قطعنامه ای که کانادا درباره حقوق بشر ما به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارسال کرده است، اشاره کرد و گفت: این اقدام با هدف صدور قطعنامه ای علیه جمهوری اسلامی صورت گرفته است و قطعا علیه ما است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه عناوین ذکر شده در این قطعنامه نیز تکراری است، عنوان کرد: مطالب قید شده در این قطعنامه همان هایی است که دبیر کل سازمان ملل در گزارش اخیر خود آورده بود و کاملا سیاسی است و قبل از آن در گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری ایران آمده بود که جای بسی تاسف دارد که پاسخ های مقتدر و قطعی جمهوری اسلامی را ندید گرفته اند.

وی به موضوع حقوق زنان که در این قطعنامه آمده است، اشاره کرد و افزود: زنان در جمهوری اسلامی در دانشگاهها، مراکز علمی، دولت، مجلس و قوه قضاییه حضور دارند و ما هم اکنون یک قاضی زن در دیوان عالی کشور داریم.

رییس قوه قضاییه در سخنان خود به کشتار افراد بی گناه در غزه پرداخت و خاطرنشان کرد: قطعنامه کانادا علیه جمهوری اسلامی که مدعی است ایران حقوق بشر را در حوزه زنان و کودکان رعایت نمی کند، بدون پایه است و مراکز بین المللی در قبال کشتار هزاران پیر و جوان و کودک در غزه چشم پوشی می کند.

آیت الله آملی لاریجانی حقوق بشر را ابزاری در دست کشورهای غربی و استکباری دانست و عنوان کرد: اینها با در دست داشتن ابزار رسانه‌ای هجمه‌های غیر منطقی علیه جمهوری اسلامی دارند و در مقابل بمباران کورکورانه، بی منطق و دلیل یک شهر سکوت می کنند.

وی انتصاب آقای سرافراز به ریاست سازمان صدا و سیما را تبریک گفت و از زحمات ده ساله عزت الله ضرغامی تشکر کرد و تصریح کرد: صدا و سیما باید به دانشگاه عمومی تبدیل شود و در این حوزه به قوه قضاییه در بخش آگاهی رسانی و مطلع کردن مردم کمک کند چرا که در بحث پیشگیری از وقوع جرم صدا و سیما می تواند با اطلاع رسانی به هنگام از تشکیل پرونده های ناشی از کمی آگاهی مردم در دادگاهها و دادسراها جلوگیری کند.

رییس قوه قضاییه در ادامه خاطرنشان کرد: صدا و سیما می تواند برای توسعه و غنای فرهنگ دینی در جامعه اسلامی نقش بسزایی ایفا کند و ما در قوه قضاییه از صدا و سیما انتظار داریم در پیشبرد اهداف عدالت محور دستگاه قضا و آگاهی های عمومی در پیشگیری از وقوع جرم به عنوان یک دانشگاه بزرگ در تمام خانه ها نفوذ دارد، ما را یاری رساند.

کد N576785