محقق‌داماد:

یکی از زیباترین نهادهای دینی امر به معروف و نهی از منکر است

امر به معروف و نهي از منكر

یک حقوقدان گفت که امر به معروف و نهی از منکر دارای ارزش بسیاری است و یکی از زیباترین نهادهای دینی اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله سیدمصطفی محقق‌داماد در نشست بررسی قاعده فقهی امر به معروف و نهی از منکر که عصر دیروز 20 آبان ماه در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: در نظریه جامعه اسلامی نه فقط دولت و حاکمیت بلکه مردم ناظر بر همه چیز هستند و مومنین نقش نظارتی دارند.

وی ادامه داد: این اصل، اصل مسلمی است، اما سخن اینجاست که در امر به معروف مخاطَب و مخاطِب کیست. اولین کسی که باید امر به معروف و نهی از منکر شود حاکمیت است؛ بدین معنی که باید حاکمیت مورد انتقاد عموم قرار گیرد.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: در جامعه مومنین نقاد همه مردم هستند و اولین نهاد مورد نقد حاکمیت است؛ در واقع مردمی که نسبت به آن‌چه که بر سرشان می‌آید بی‌تفاوت باشند جامعه‌شان جامعه مردگان است؛ لذا آنچه که در درجه اول واجب است، توجه به حق و عدالت نسبت به حکومتی است که پا را از مسیر قانون بیرون می‌گذارد. این‌که پس از این مرحله آحاد مردم نسبت به یکدیگر چه وظیفه‌ای دارند نیز جای بحث است.

محقق داماد تاکید کرد که امر به معروف و نهی از منکر دارای ارزش زیادی است و یکی از زیباترین نهادهای دینی اسلامی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N575606