بروجردی: مصر یم که حقوق‌مان در مذاکرات حفظ شود

انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: خواست ما با اصول آژانس و ان پی تی مغایرتی ندارد و ما مصر هستیم که حقوق‌مان و همه دستاوردهای هسته‌ای محفوظ بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با شبکه دو سیما، درباره انتخاب عمان برای این دور از مذاکرات اظهار کرد: معمولا کشوری به عنوان محل مذاکرات انتخاب می‌شود که کشورها درخصوص آن حساسیت نداشته باشند.

وی افزود: عمانی‌ها هم با توجه به روابط ویژه‌ای که با طرفین دارند همواره سعی کرده‌اند به گونه‌ای در جهت نزدیک شدن دیدگاه‌های دو طرف نقش‌آفرینی کنند از این رو گمان می‌کنم علت انتخاب این محل که مسبوق به سابقه هم هست همین موضوع باشد.

وی با اشاره به تربیت نیروی متخصص در صنعت هسته‌ای گفت: ما گام‌های اساسی را از سال‌های گذشته برداشته‌ایم و از نظر نیروی انسانی متناسب برخورداریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس افزود: شهادت برخی از متخصصان هسته‌ای ما موجب شد تا بسیاری به سمت پر کردن جای دانشمندان شهید رفتند و مکر دشمن موجب شد تا غنای ما در دانش هسته‌ای بیشتر شود.

وی گفت: امریکا و هم پیمانانش همواره به دنبال انحصارگرایی در دانش هسته‌ای بودند؛ این در حالی است که ما در درازمدت به سمت کاهش مصرف سوخت فسیلی می‌رویم و بهترین جایگزین آن هم همین سوخت هسته‌ای است؛ بنابراین موضوع هسته‌ای از جهت اقتصادی اهمیت پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: مثال رآکتور تحقیقاتی تهران که تولید آن برای مراکز درمانی استفاده می شود بسیار مهم است؛ چراکه با رو به اتمام رفتن سوخت آن، برای تحویل سوخت جدید بازی درآوردند و ما ناگزیر شدیم تا سوخت 20 درصدی را خودمان تولید کنیم.

بروجردی افزود: این موضوع از این جهت اهمیت دارد که وقتی دولت برمبنای مصوبه مجلس به سمت تولید 20 هزارمگاوات برق هسته‌ای رفت، درصورتی که نتوانیم سوخت آن را تولید کنیم برای ما شرط خواهد گذاشت که این امر در مقابل اصل استقلال ماست از این رو باید توانمندی تولید سوخت را داشته باشیم تا نیازمند دیگران نشویم.

وی گفت: خواست ما با اصول آژانس و ان پی تی مغایرتی ندارد و ما مصر هستیم که حقوق‌مان حفظ شود.

وی سفر صالحی به روسیه را با توجه به تجربه کار با روس‌ها ذکر کرد و گفت: این تجربه موجب شد تا با جدیدت بیشتری مذاکره برای ساخت نیروگاه های بیشتر صورت بگیرد از این جهت فکر می‌کنم یکی از محورهای سفر دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، همین موضوع باشد.

بروجردی تصریح کرد: مصوبه تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای باید توسط دولت عملی شود و این فرصتی است که کشورهای غربی از دست می دهند و ضرر می‌کنند.

وی به بیانیه اخیر مجلس شورای اسلامی درباره مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: خطوط قرمز را ترسیم کردیم و حتما مصر هستیم که همه دستاوردهای هسته‌ای محفوظ بماند.

وی افزود:‌ این که در مقطعی امریکایی‌ها می‌گفتند آب سنگین اراک به آب سبک تبدیل شود که نه ما و نه دولت قبول داشتیم و آن‌ها هم قانع شدند که داشته باشیم، فردو هم از نظر پدافند غیرعامل مصون از تعرض دشمن است از این رو حذف فردو کاملا غیرمنطقی است و باید سرجای خود باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس تصریح کرد: میزان غنی‌سازی طبق نیاز تعریف می‌شود از این جهت که نیروگاه‌هایی که توسط کشورهای دیگر ساخته می‌شود یا خودمان می‌سازیم، باید بتوانیم بخشی از سوخت آن‌ها را در داخل تولید کنیم.

وی افزود: تحریم‌هایی همه که ظالمانه توسط امریکا، اروپا و شورای امنیت وضع شده است حتما باید برداشته شود، امریکایی‌ها می‌گویند بتدریج ولی اگر ما قرار باشد به تعهدات خود عمل کنیم، آن‌ها هم باید به یکباره بردارند.

وی گفت: اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد پای آمریکایی‌ها نوشته خواهد شد چون آن‌ها زیاده‌خواهی می‌ کنند، ما هم دلیلی ندارد که اگر به فرض توافقی انجام نشد، به غنی‌سازی 20 درصد خود برای رآکتور تهران ادامه ندهیم.

بروجردی افزود: تعهداتی که در آن خود را محدود کرده‌ایم به شرط رفع تحریم‌هاست وگرنه استمرار وضعیت کنونی دلیلی ندارد.

وی گفت: موضوع هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که به وفاق ملی تبدیل شده است و مردم به ما می‌گویند که کوتاه نیایید؛ چراکه آن‌ها در این موضوع شهید دادند و سرمایه‌گذاری کردند.

وی تصریح کرد: در تحمل سختی‌ها بیشترین فشار به مردم وارد شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس مهم تر از همه چیز در مذاکرات هسته‌ای را تدابیر رهبری و حمایت‌های جدی ایشان از مذاکره کنندگان دانست و گفت: این حمایت خود پشتوانه بسیار خوبی برای کسانی است که در خط مقدم تلاش می‌کنند.

انتهای پیام

کد N571541