توافق اولیه چین و آمریکا بر تاسیس یک منطقه تجارت آزاد

آمريكا,جمهوري چين

آمریکا و چین در حالی برای گسترش نفوذ خود در شرق آسیا و دو سوی اقیانوس آرام رقیب یکدیگر بوده‌اند که در آستانه اجلاس اصلی اقتصادی کشورهای آسیا و اقیانوسیه، دو قدرت بزرگ به توافق اصولی رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بنا به گزارش‌ها، پس از مدتها رقابت فشرده در منطقه آسیا- اقیانوسیه، آمریکا و چین به توافقی اولیه دست یافته‌اند. روز گذشته در اجلاس مقدماتی "جامعه اقتصادی آسیا- اقیانوسیه" در پکن، دو قدرت بزرگ بر سر پیشنهادی که از جانب چین مطرح شده بود، توافق کردند تا در تأسیس یک منطقه تجارت آزاد همکاری کنند.

پیش از این چند دور مذاکرات چین و آمریکا به خاطر اختلاف‌نظرهای فراوان بی‌نتیجه مانده بود، اما سرانجام وزیران امور بازرگانی و خارجه دو کشور در سندی تصریح کردند که قصد دارند طرح تأسیس منطقه تجارتی آزاد را "به شکل گسترده و پیگیرانه" به سرانجام برسانند.

وزیر بازرگانی چین با خرسندی فراوان از این اقدام استقبال کرد، اما این گام برای زمامداران آمریکا موفقیت بزرگی به شمار نمی‌رود، زیرا آنها برای رسیدن به توافقی مشابه با ۱۱ کشور منطقه سرگرم گفت‌وگو هستند. هدف گسترش ارتباط تجارتی از دو سوی اقیانوس آرام است.

به دنبال گفت‌وگوی نمایندگان دو کشور، جان کری، وزیر خارجه آمریکا بر تشکیل شبکه‌ای کارآمد برای مبارزه با فساد تأکید کرد. وی گفت: فساد به معنای دزدی از جیب همگان است. ما مصمم هستیم که فساد را افشا کنیم و هر مورد رشوه‌خواری را مورد تعقیب قرار دهیم.

بنا به سند توافق‌نامه، مقامات آمریکایی قصد دارند با کشورهای اقیانوسیه همکاری نزدیکی برقرار کنند تا هم از موارد فساد پرده بردارند و هم این که عاملان فساد آسان‌تر قابل تحویل باشند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه‌وله، آمریکا و چین، دو قدرت بزرگ جهان اقتصاد می‌کوشند نقش برتر را در نظم تجاری تازه "جامعه کشورهای اپک" ایفا کنند. این مجموعه با عضویت ۲۱ کشور، ۴۴ درصد تجارت جهانی را در دست دارد. هم‌اکنون چین برای رسیدن به توافق تجاری جداگانه با ۱۵ کشور این مجموعه سرگرم مذاکره است.

در آستانه‌ی برگزاری نشست سران کشورهای مجموعه آسیا- اقیانوسیه در پکن، پایتخت جمهوری خلق چین، شرایط فوق‌العاده اعلام شده است. حضور نیروهای نظامی و انتظامی در بسیاری از خیابان‌های پایتخت مشهود است. در برخی از خیابان‌ها پست‌های بازرسی مستقر شده است.

انتهای پیام

کد N569735