در بدو ورود به عمان

ظریف: اگر 1+5 اغراض سیاسی نداشته باشد اکنون زمان خوبی برای توافق است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحریم‌ها قسمتی از راه حل نیست، بلکه قسمتی از مشکلی است که هیچ وقت کمکی به حل موضوع نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد جواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه مسقط درگفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: با توجه به توافقی که در ژنو کردیم مهمترین موضوع حل نشده پذیرفتن این واقعیت از سوی کشورهای غربی است که تحریم ها قسمتی از راه حل نیست بلکه قسمتی از مشکلی است که هیچ‌وقت کمکی به حل موضوع نکرده است.

وی دومین مساله را حجم غنی سازی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره برنامه صلح آمیز هسته‌ای داشته و بر مبنای فتوای مقام معظم رهبری سلاح هسته ای و کشتارجمعی از منظر اعتقادی و دکترین دفاعی ما هیچ جایگاهی ندارد.

ظریف رسیدن به راه حل در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران را امکان پذیر دانست و گفت: چنانچه طرف های غربی بتوانند اطمینان حاصل کنند که هدف ما صلح آمیز است و اغراض سیاسی نداشته باشند اکنون زمان خوبی است تا چارچوب توافق مشخص شود.

بر اساس گزارش واحد مرکزی خبر، وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص چگونگی ادامه فعالیت تاسیسات نطنز، فردو و اراک از نظر فنی گفت: تمامی این مسایل به لحاظ فنی راه حل های خوبی دارد و آنچه که باعث شده تاکنون مورد توافق طرف مقابل قرار نگیرد بیشتر ملاحظات سیاسی بوده و امیدواریم با توجه به وجود همه روش های فنی به راه حل مناسبی دست یابیم.

ظریف که برای گفت‌وگوهای سه جانبه هسته ای با همتای آمریکایی خود و کاترین اشتون هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای و همچنین مذاکره با کشورهای 1+5 وارد مسقط پایتخت پادشاهی عمان شد در فرودگاه مسقط مورد استقبال یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان قرار گرفت.

قرار است روزهای یکشنبه و دوشنبه، مذاکرات سه جانبه و پس از آن روز سه شنبه گفتگوهای ایران و کشورهای 1+5 در هتل البوستان مسقط آغاز شود.

وزیر امور خارجه کشورمان را در این دوره از مذاکرات سیدعباس عراقچی، مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل، مرضیه افخم سخنگو، سیدمحمد علی حسینی مشاور وزیر و همچنین پژمان رحیمیان، محمد امیری و داود محمد نیا همراهی می کنند.

انتهای پیام

کد N569500