پیروز مجتهدزاده در گفتگو با مهر:

اسرائیل، آمریکا را به سمت نابودی پیش می برد

بین الملل

یک استاد دانشگاه کارشناس در مسائل بین المللی و خاورمیانه با اشاره به گرایش واشنگتن به تهران در خلیج فارس تاکید کرد که اسرائیل، باقی مانده اعتبار آمریکا را به سوی نابودی پیش می برد.

پیروز مجتهد زاده در پاسخ به این پرسش که "با توجه به آنکه تحولات منطقه خورمیانه در سه حوزه عراق، سوریه و فلسطین روزهای پرتلاطمی را سپری می کند، ارتباط این تحولات با یکدیگر چیست؟" به خبرنگار مهر گفت: طبیعت این وضعیت از جهتی بسیار درهم پیچیده شده و از جهت دیگر کاملا روشن و مشخص است.

وی افزود: بحث فلسطین را در شرایط کنونی در ارتباط مستقیم با سوریه و عراق نمی بینم چون وضعیت فلسطین یک داستان تکراری است که در شرایطی به مراتب وحشتناک تر از گذشته تکرار می شود. وحشتناک از آن جهت که اعراب پس از پنجاه سال که از شعار ها و ادعاهای گوش خراش مصری عبدالناصر مصر و ملک حسین اردن و صدام حسین عراقی و قذافی و دیگران در زمینه مبارزه علیه تجاوزکاری های اسرائیلی در حمایت از حق حیات فلسطین، امروز به نظر می رسد که به نمایندگی آل سعود و آل ثانی و سران هاشمی اردن و برخی از دیگران در پیوستن به دشمنان قدیمی خود در اسرائیل و یاران امریکائیش تمکین می کنند.

پیروز مجتهد زاده تاکید کرد اگر بخواهیم ارتباط میان غزه و تحولات دیگر خاورمیانه را بررسی کنیم باید گفت که اسرائیل از یک طرف می کوشد تا اختلافات دیرین سرزمینی خود با اعراب را تحت الشعاع گسترش درگیری های تروریستی القاعده و داعش در خاورمیانه سازد و در همان حال سخت در تلاش است تا اختلافات دیرین عربی – اسرائیلی را تبدیل به اختلافات درون مذهبی میان مسلمانان سازد تا با اجرای سیاست های استعماری کهنه "تفرقه بیانداز و حکومت کن" مسلمانان منطقه را به جان هم اندازد و خود را بر منطقه مسلط کند. در این ماجرا جویی های ژئوپلیتیکی جدید، اسرائیل بسیاری از سران عرب همچون آل سعود و آل ثانی را علنا در خدمت دارد و می کوشد همسو شدن طبیعی منافع ملی و امنیتی ایران و غرب در مقابله با گسترش تروریسم داعشی در خاورمیانه را به کمک ایادی خود در کنگره ایالات متحده تبدیل به نقطه درگیری دو طرف نماید. اما به نظر می رسد که تهران بر اوضاع مربوط به خود مسلط است.

رویدادهای عراق به دلیل توطئه ای است که آمریکا با همکاری عربستان، قطر، امارات و اسرائیل مطرح کرد و در حال انجامش است

وی افزود: اسرائیل با بکار گرفتن فرمول کهنه تفرقه افکنی آشکار شده در توطئه "هلال شیعی" اعلام شده در سال های 2004 و 2006، توانسته است ثروت باد آورده عربستان سعودی و قطر را به خدمت گسترش وحشت تروریستی خاورمیانه در آورد و علاوه بر واداشتن ایالات متحده به بازی های استراتژیکی سر در گم و اغلب متضاد، ترکیه را نیز وادارد در دخالت های بی حد و اندازه در مسائل سوریه و عراق حتی منافع امنیتی ملی خود را نیز نادیده انگارد.

پیروز مجتهد زاده تاکید کرد اسرائیل همچنین توانسته تروریست هایی چون داعش و تکفیری های سلفی همانند القاعده و طالبان را به جان شیعیان بیندازد و عالم اسلام را درگیر نفاق کند و دیدگاه جهانیان را نسبت به حق طلبی های جهان اسلام منحرف کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: اسرائیل توانسته عربستان سعودی و قطر را وادار به تامین مالی گسترده گروههای تروریستی کند، در شرایطی که سعی می شود روی این پرسش که منبع مالی تامین تسلیحات داعش کجا است پرده ای از ابهام کشیده شود.

وی افزود: تفاوت عملیات سیاسی اسرائیل در مسائل جاری خاورمیانه با گذشته کاملا فاحش است: در حالی که بر خلاف نقش آفرینی سیاسی پر سر و صدای خود در گذشته، اکنون سخت تلاش می شود که نقش خود را کاملا کمرنگ و پوشیده پیش می برد، ولی مانند گذشته می کوشد مسولیت همه خرابکاری های خود را متوجه ایالات متحده امریکا سازد. آیا غیر از این است که اسرائیل، اعتبار آمریکا را به چاه نابودی پیش می برد؟ ایالات متحده نیز تاحدی متوجه این موضوع شده و در پی بازگشت به عراق برای مقابله با پیشرفت داعش در مناطق کردنشین است. اگرچه شرایط پیش آمده باعث شده تا چشم آمریکا تا حدی به روی واقعیت ها باز شود اما عملکرد استراتژیکی ایالات متحده در منطقه حکایت از آن دارد که این هشیاری، یک هوشیاری تمام عیار نیست.

پیروز مجتهد زاده گفت: تهمت عدم توجه دقیق نوری المالکی به موازنه های سیاسی جمعیتی عراق ممکن است در مقام عامل تحریک کننده بروز شکاف های جدید تا حدودی درست باشد، اما محافل تاثیر گیرنده از مانورهای سیاسی اسرائیلی – سعودی – قطری و ترکی در غرب نمی توانند بی توجهی های نخست وزیر سابق عراق را عامل اصلی ماجرا جویی های کنونی در عراق و سوریه قلمداد کنند. این ماجرا جویی ها کلا و کاملا ناشی از هماهنگی های گسترده سیاسی – عملیاتی محور اسرائیل – عربستان سعودی – ایالات متحده به کمک شیخ قطر و نخست وزیر ترکیه است که از تاریخ بروز واکنش منفی غرب در قبال آنچه خود در منطقه "بهار عربی" نام دادند، شکل گرفته است.

پیروز مجتهد زاده در پاسخ به این پرسش که "این تحولات چه تاثیری بر نظم منطقه خلیج فارس می گذارد؟ و اینکه برخی معتقدند که عراق و سوریه از این بحران ها عبور خواهند کرد و نهایتا ایران پس از این بحران ها قوی تر می شود، نظر شما در این رابطه چیست؟" گفت شما از کدام نظم در منطقه یا جهان سخن می گویید؟ مناطق فراتر از یک کشور که نمی تواند "نظم" داشته باشد. نظم حالتی است که در نتیجه اجرای قانون در داخل یک کشور به وجود می آید. قطعا شما در باره "نظام امنیتی" مناطق می گوئید.

وی افزود: در عالم روابط بین الملل نظم هرگز وجود ندارد و آنچه که مهم است ساختار یا نظام سلسله مراتبی قدرت در مناطق و جهان می باشد. در این چارچوب شاید این تحلیل درست باشد که رویدادها در عراق، سوریه و فلسطین باعث شده تا ایران در خلیج فارس قوی تر از گذشته شود و نفوذ بیشتری در منطقه پیدا کند، ولی آنچه اهمیت بیشتری دارد کارکرد سیاست خارجی ایران است که در رابطه با مسائل مربوط به گسترش استراتژی اسرائیلی – امریکایی – سعودی فراخ ساختن شکاف میان مسلمانان شیعه و سنی در منطقه جانب احتیاط فراوانی را رعایت کرده است. علیرغم نفوذ ژئوپلیتیکی گسترده ای که ایران در منطقه دارد، تهران در عمل ثابت کرده است که می داند عدم رعایت احتیاط های لازم دربرخورد با استراتژی تفرقه افکنانه یاد شده می تواند عالم اسلام را تبدیل به بیابان سیاسی بی سامانی در اختیار اسرائیل نماید.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود، همین دقت ها و احتیاط های تهران را باید دلیل اصلی شمرد که باعث شده تا آمریکا درعراق و سوریه به طور مشخصی به سوی ایران گرایش پیدا کند. باشد که بتواند به کمک تهران مسائل را در عراق مهار کند، همان گونه که نتایج نهایی مسائل سوریه در دور گذشته، یعنی دو سال پیش چنین بود.

پیروز مجتهد زاده در پاسخ به این پرسش که "بی توجهی مقامات اسرائیلی به طرح آتش بس آمریکا نشان از این دارد که نفوذ دولت باراک اوباما بر اسرائیل کمتر شده است. با توجه به این موضوع آیا دولت اوباما و جان کری قادر خواهند بود تا طرح صلح خاورمیانه را به پیش ببرند؟" گفت: اصلا اینطور نیست.

وی افزود: نفوذ اسرائیل در آمریکا بگونه ای است که اصلا مهم نیست چه فردی رئیس جمهور آن کشور باشد. اسرائیل ابزاری را به لحاظ نفوذ به ویژه در کنگره و سنا دارد که حتی می تواند منافع ملی آمریکا را زیر پا بگذارد و این به معنای کاهش نفوذ آمریکا در اسرائیل نیست.

رویدادها در عراق، سوریه و فلسطین باعث شده تا ایران در خلیج فارس قوی تر از گذشته شود و نفوذ بیشتری در منطقه پیدا کند. همین موضوع باعث شده تا آمریکا درعراق و سوریه به طور مشخصی به سوی ایران گرایش پیدا کند و با کمک تهران مسائل را مهار کند

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد در ظاهر اینطور تلقی می شود که آمریکا بزرگ بوده و اسرائیل کوچک است اما در عمل اسرائیل بزرگ بوده و آمریکا کوچک است. یک بار در گذشته اشاره کردم که یکی از اساتید مدرس من در دانشگاه لندن این مثال جالب توجه را در تشریح مناسبت های عملی میان امریکا و اسرائیل را به کار برد که: "مثال امریکا و اسرائیل مثال سگ و دمش است. بطور معمول سگ دم را می جنباند ولی در این مورد به خصوص این دم است که سگ را می جنباند".

وی افزود آمریکا تقریبا از دوران فروپاشی جهان دو قطبی تا ابتدای دهه 1990 در همه رویدادهای سیاسی – نظامی که دخالت کرد، شکست خورد. آخرین شکست آمریکا در قضیه اوکراین بود؛ ایالات متحده اقدامات زیادی را برای شکست روسیه انجام داد اما در نهایت شرایط به سود مسکو رقم خورد.

وی افزود فکر نمی کنم آمریکا پس از 70 سال که یکجانبه عمل کرده و اسرائیل نیز قطر، امارات و عربستان را مامور حمایت از استراتژی ژئوپلیتیکی خود کرده است و تنها راه حل باقیمانده این است که اتحادیه اروپا، چین و روسیه آمریکا را وادار کنند تا این معادله مرگ افرین منطقه را پایان دهد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به این پرسش که "کشورهای خاورمیانه بنا به دلایل بسیاری امنیت خود را از طریق اتحاد و ائتلاف با قدرتهای خارجی تامین کرده و می کنند. با توجه به اینکه حضور نیروهای خارجی خود باعث به وجود آمدن گروههای رادیکال از یک سو و تهدید کشورهای دیگر همچون ایران می شود. این معمای امنیتی چگونه قابل حل خواهد بود؟" گفت: واقعا درک نمی کنم که اتحاد کاری (عملی) عربی – اسرائیلی تا چه اندازه می تواند ادامه یابد در حالی که خود دنیای عرب نمی تواند شکل آبرومندانه ای از اتحاد را عرضه کند.

وی افزود: اعضای اتحادیه عرب در پنج سال گذشته بارها از پشت به هم خنجر زدند و بازهم ثابت کرده اند که نمی توانند با یکدیگر متحد باشند. مگر نمی بینیم که عربستان و قطر که دو دشمن بوده و به روی یکدیگر شمشیر می کشند در برخورد با مسائل جاری خاورمیانه چگونه دست در دست هم دارند و در عین حال حلقوم یک دیگر را می جوند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد این دو کشور که از کوچکترین توافق در مسائل با یکدیگر عاجز هستند، در پیگیری استراتژی اسرائیلی تفرقه انداختن در دنیای اسلام با هم کاملا متحد هستند.

..................................

گفتگو از معصومه زارع