آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار شورای مرکزی مردم سالاری:

تغییر دولت ها نباید باعث تغییر سیاست ها و استراتژی های نظام شود

سیاست داخلی,مردم سالاری,آیت الله هاشمی رفسنجانی هاشمی

شرط اساسی استقرار نظام حزبی، پذیرا بودن اصول اصلی اسلام، انقلاب، امام و رهبری و عمل در چارچوب و قالب سیاست های بلند مدت و کلان نظام است، تا تغییر دولت ها باعث تغییر در برنامه، روش ها، سیاست ها و استراتژی های نظام نشود.

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جایگاه احزاب در نظام مردم سالاری بالا است، گفت: استقرار نظام حزبی، موجب ثبات در بدنه کارشناسی و استمرار سیاست گذاری ها و دسترسی سریع به اهداف است.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردم سالاری با تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به همه مردم ایران افزود: نام امام حسین(ع) و قیام ایشان برای همیشه به عنوان مبارزه انسان علیه ظلم و ظالم جاودان خواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود، استقرار نظام حزبی را موجب ثبات در بدنه کارشناسی و استمرار سیاست گذاری ها و دسترسی سریع به اهداف دانست و گفت: شرط اساسی آن، پذیرا بودن اصول اصلی اسلام، انقلاب، امام و رهبری و عمل در چارچوب و قالب سیاست های بلند مدت و کلان نظام است، تا تغییر دولت ها باعث تغییر در برنامه، روش ها، سیاست ها و استراتژی های نظام نشود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: در اسلام احزاب نه به معنی تفرق و تکثر در جامعه، عوام فریبی و انحصارطلبی، بلکه برای بسترسازی به منظور رشد افراد، آموزش و جهت دهی به افکار عمومی، بازتاب نیازها با وجود ابزارهای اطلاع رسانی و حضور رسانه های قوی و سوق انسان ها به سمت فضایل اخلاقی است.

وی ادامه داد: انسانی که در قرآن کریم و منابع اسلامی به عنوان موجودی شناخته می شود که درون خود پیامبر عقل و در بیرون پیامبر ظاهر برای راهنمایی و ارشاد دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، داشتن جهان بینی و جهان شناسی توسط شورا و اعضای مرکزی احزاب را از اصول مسلم فعالیت های حزبی در جوامع پیشرفته و به سوی توسعه دانست و گفت: اصول جهان بینی ما بر پایه اصول دین شکل گرفته و در همه بخش ها به دور از افراط و تفریط ها می باشد.

وی به پایه گذاری و فعالیت بعضی از مبارزین مذهبی برای تشکیل حزب در دوران مبارزه و زندان اشاره کرد و افزود: اگر چه تا زمان پیروزی کار اساسی نکرده بودیم، اما اساس کار تشکیل حزب جمهوری اسلامی ایران قبلاً ریخته شده بود و پس از اینکه ضرورت و نیاز آن برای جامعه از جمله اینکه مردمی که انقلاب کردند، باید آن را اداره کرده و در همه بخش های آن سهیم باشند را خدمت حضرت امام(ره) ارائه کردیم که ایشان موافقت فرمودند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تشریح نحوه انتخابات در جمهوری اسلامی ایران از جمله مجلس، ریاست جمهوری و شوراها که به طور مستقیم توسط مردم و خبرگان رهبری که در دو مرحله ابتدا انتخاب اعضا توسط مردم و سپس انتخاب رهبری توسط منتخبین مردم صورت می گیرد، پرداخت و گفت: خبرگان رهبری پس از امام راحل مجتهدی بزرگ و آگاه به مسائل زمان را با مسؤولیت های بزرگی را که در قبل و بعد از انقلاب به عهده داشتند، انتخاب نمود که تبلور آن در جامعه مردم سالاری پاسداری از رأی مردم بود که فرمودند: «رأی مردم حق الناس است».

در ابتدای این دیدار مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به ثبت نام آیت الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری که منجر به سونامی اجتماعی شد و پس از آن بود که میلیون ها نفر تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت کنند، از ایشان تقاضا نمود تا در این مقطع نیز کاندیدای انتخاب ریاست مجلس خبرگان گردند.

همچنین در ادامه آقایان قنبری، طاهرخانی، اقبال محمدی، فلاح و جلالی به بیان دیدگاه ها و نظرات خویش درباره احزاب و توسعه آن در کشور پرداختند.

در پایان این دیدار، دبیرکل حزب مردم سالاری کتاب «چهارده سال سیاست صادقانه» حاوی مجموعه فعالیت های حزب مردم سالاری را تقدیم آیت الله هاشمی رفسنجانی کرد.

کد N567002