وزیرخارجه سوریه:

پیشنهاد آشتی قطر را رد کردیم

بین الملل

وزیرخارجه سوریه در اظهاراتی با اشاره به رد پیشنهاد ارائه شده از سوی قطر در زمینه آشتی میان دو کشور تاکید کرد: ملت سوریه این آشتی را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "ولید المعلم" وزیرخارجه سوریه در گفتگو با روزنامه لبنانی الاخبار آخرین مواضع سوریه در قبال تحولات داخلی و منطقه‎ای را اعلام کرد.

وی درباره قراردادهای نظامی سوریه و روسیه، اظهار داشت: ما موشکهای S300 روسی را دریافت خواهیم کرد و این مسئله به بوروکراسی (کاغذبازی) در شرکتهای روسی مرتبط است که تلاش می‎کنیم به زودی آن را به نتیجه برسانیم.

المعلم با تکذیب پیشنهاد دریافت وام یک میلیارد دلاری از روسیه، افزود: ما درخواستی در این زمینه نداشته‎ایم و این مسئله صحت ندارد، ما تسهیلات اعتباری کافی از طرف ایران دریافت می‎کنیم.

وی با اعلام اینکه دمشق و مسکو اختلاف رای جدی در مسائل منطقه‎ای ندارند، افزود: ما در حال مدیریت جنگ در کشورمان هستیم و مواضع ما به شرایط میدانی مرتبط است اما روسیه و ایران می‎توانند مواضع تندی در قبال ائتلاف آمریکایی اتخاذ کنند، ما از این مواضع استقبال می‏‎کنیم و خواستار ادامه آن هستیم، چون این مواضع به عدم افزایش تمایلات جنگ طلبانه غربی‎ها منجر می‎شود.

وزیرخارجه سوریه با اشاره به موضع راهبردی و استراتژیک دمشق برای رویارویی با هرگونه تجاوز نظامی از سوی ترکیه، افزود: امیدواریم هر چه سریع‎تر به تسلیحاتی مجهز شویم که به ما برای مقابله با تجاوزات کمک کند، البته ما در حال حاضر تهدیدی از سوی ترکیه برای حمله به سوریه احساس نمی‏‎کنیم.

المعلم با اشاره به مخالفتهای آمریکا با شروط ترکیه در زمینه دخالت در سوریه، شرایط ناآرام ترکیه در اثر مخالفتهای جریانهای کرد و رقابتهای منطقه‎ای ترکیه با عربستان، افزود: ما از این شرایط و اختلافات به نفع خود استفاده می کنیم، البته مقاومت شهروندان کرد ما در عین العرب (کوبانی) سیاست اردوغان را به شکست کشاند.

وی درباره موضع دمشق در قبال تحولات عین العرب اظهار داشت: این شهر جزو خاک سوریه است و شهروندان آن سوری هستند. ما از گذشته و تاکنون نیازهای آنها را به تسلیحات، تجهیزات و مواد غذایی تامین کرده و می کنیم و این اقدام را قبل از آمریکایی‎ها آغاز کردیم. جنگنده‎های سوری از همان ابتدا به صورت روزانه مواضع داعش را در اطراف عین العرب بمباران می‎کردند اما با توجه به هماهنگی‎ها با آمریکا مجبور به توقف این حملات شدیم.

وزیرخارجه سوریه درباره هم‎پیمانی ایران و سوریه نیز اظهار داشت: هر گونه تغییر و دست اندازی در این همپیمانی از سوی "امام خامنه‎ای" و روش ایشان پذيرفته نمي شود. ایران همواره نیازهای تسلیحاتی ما را تامین کرده و از لحاظ سیاسی، اقتصادی و مالی سوریه را حمایت می کند، ما از این اقدامات خرسند هستیم و خواستار ادامه آن هستیم.

ولید المعلم با رد احتمال آشتی با عربستان سعودی، افزود: موضع ریاض در قبال اخوان المسلمین از اختلافات آنها با قطر و ترکیه سرچشمه می‌گیرد ، اما عربستان سعودی در گذشته و هم اکنون از گروههای تروریستی حمایت می کند. آنها دشمنان را علیه سوریه و "بشار اسد" صف آرایی می‏‎کنند و این سیاست ماجراجویانه در نهایت به ضرر سعودیها تمام خواهد شد.

وی همچنین در موضوع آشتی سوریه و قطر و تلاشهای دوحه در این زمینه، اظهار داشت: ملت سوریه این آشتی را نمی پذیرد . قطری‌ها هم اگر خواهان آشتی هستند باید در ابتدا حمایت از تروریست‎ها در حملات علیه سوریه را متوقف کنند.