چامسکی: آمریکا سردمدار تروریسم در جهان است

آمريكا,تروريسم

نوآم چامسکی، زبان‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی گفت ایالات متحده «پیشروترین کشور تروریست جهان» است و این به دلیل عملیات‌های مرگبار سیا در کشورهایی همانند نیکاراگوئه و کوبا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، نوآمر چامسکی این سخنان را با اشاره به بازنگری اسناد محرمانه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و تلاش آنان برای مسلح کردن شورشیان سراسر جهان طی 67 سال خدمت این نهاد مطرح کرد.

بررسی‌های سیا در شرایطی انجام شده است که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا مسلح کردن شورشیان سوری را در جنگ با نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در نظر دارد.

روزنامه نیویورک تایمز اولین بار این مطلب خبری را پوشش داد و چامسکی بر این باور است که تیتر این مطلب باید اینگونه می‌شد: «آمریکا پیش‌روترین کشور تروریستی جهان است و به آن افتخار می‌کند».

اما در عوض نیویورک تایمز این خبر را با این عنوان کار کرد: «بررسی سیا برای کمک پنهانی، به گمانه‌زنی‌ها برای کمک به شورشیان سوریه دامن زد».

نوآم چامسکی با اشاره به تحقیقات سیا و تحلیل عملکردش گفت: در اولین پاراگراف مقاله نیویورک تایمز مثال‌هایی از کمک مخفیانه سیا آمده است که شامل آنگولا، نیکاراگوئه و کوبا می‌شود. در حقیقت هر کدام از این مثال‌ها یک عملیات تروریستی مهم بوده که آمریکا اجرا کرده است.

طبق گفته چامسکی، آمریکا در دهه 1980 از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی حمایت کرد و برای محافظت از خود در برابر آنچه گروه‌های تروریست بدنام می‌نامید، به آنگولا حمله کرد.

وی همچنین به یک دهه کمپین کشنده و غیرسازنده آمریکا در کوبا و همچنین حمله به خلیج خوک‌ها و تحریم‌های شدید علیه هاوانا اشاره کرد.

چامسکی گفت: تلفات جنگ تروریستی بلندمدت با تحریم‌های خردکننده، تشدید شد و امروزه به رغم مخالفت جهان همچنان ادامه دارد.

در 28 اکتبر سازمان ملل برای بیست و سومین بار بر لزوم خاتمه تحریم‌های اقتصادی، بازرگانی و مالی آمریکا علیه کوبا رای داد.

انتهای پیام

کد N564217