عضو کمیسیون صنایع:

استفاده از گازوئیل و برق در خودروسازی بسترسازی شود

خودرو,انرژي

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خودروسازان کشور باید به سمت استفاده از انرژی‌های گازوئیل و برق در تولید خودروهای سواری حرکت و بسترهای این کار را فراهم کنند.

سید هادی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا گفت: خودروسازان کشور نباید چشم‌انتظار رفع تحریم‌ها و هجوم برندهای خودروسازان خارجی به کشور باشند بلکه باید به فکر تضمین منافع کشور باشند؛ نه اینکه مثل گذشته منافع را فدای برخی روابط کنند.

نماینده مردم قائمشهر تاکید کرد: عاقلانه‌ترین کار در شرایط فعلی اقتصاد کشور این است که منافع بلندمدت در صنعت خودروسازی کشور هدف‌گذاری شود و در جهت به روز کردن فناوری‌های تولید خودرو در کشور حرکت شود. بنده هیچ منعی برای استفاده از ظرفیت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی خارجی در این حوزه نمی‌بینم، اما باید توجه داشت که برندهای مطرح خودروسازی جهان نیز به راحتی فناوری‌های روز خود را در اختیار خودروسازان ایران قرار نمی‌دهند.

وی با نکوهش متعادل نبودن گرایش اقتصادی کشور گفت: منافع اقتصادی کشور در گذشته تضمین نشد که اگر این طور می‌شد امروز همه گرایش اقتصادی کشور به سمت غرب نبود. به طور مثال با بررسی‌ ارتباطات دریایی و میزان فعال بودن بنادر جنوبی و شمالی کشور،‌ به خوبی می‌توان فهمید که حجم مبادلات اقتصادی در بنادر جنوبی کشور در قیاس با بنادر شمالی کشور اصلا قابل مقایسه نیست. این مسئله به نوعی حکایت از حجم مبادلات اقتصادی کشور با غرب دارد.

این عضو کمیسیون صنایع ابراز تاسف کرد این اتفاق در سایه بی‌توجهی متولیان اقتصادی شناسایی مزیت‌های اقتصادی و تقویت آن‌ها افتاده است. اگر اینچنین شده بود، امروز که درهای اقتصادی کشورها بر روی ایران بسته است، اینچنین دچار مشکل نمی‌شدیم. در صنعت خودروسازی کشور نیز با چنین شرایطی روبه‌رو هستیم بنابراین خودروسازان کشور باید به سمت استفاده از فناوری‌های روز دنیا در تولید خودروهای باکیفیت حرکت کنند و البته راه سختی را در این مسیر در پیش دارند.

انتهای پیام

کد N564095