ظریف در گفتگو با سی‌سی‌تی‌وی:

ایرانی‌ها به آمریکا اعتماد ندارند/ دستیابی به توافق کار دشواری نیست

محمد جواد ظریف

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت ایران به دنبال گسترش روابط با چین است و این کشور می‌تواند نقش بسزایی در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای داشته باشد.

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از وزیر امور خارجه ایران که به پکن سفر کرده بود، در مصاحبه با شبکه چینی سی‌سی‌تی‌وی، گفت ایران به دنبال  گسترش روابط  با چین است.

وی در پاسخ به این سوال که در دیدار با همتای چینی خود چه موضوعاتی را در دستور کار دارد، گفت که ایران و چین روابط بسیار خوب دوجانبه‌ای را دارند و همچنین به دنبال روابط طولانی‌مدت استراتژیک بین دو کشور هستند و بنابراین مسائل زیادی در دستور کار نشست دو جانبه وی با وزیر خارجه چین قرار دارد که دو نفر قرار است با یکدیگر مورد بحث قرار دهند.

وزیر خارجه ایران اینگونه ادامه داد: چین از سر لطف میزبان کشورهای قلب آسیا است، فرایند استانبول برای وضعیت افغانستان، و یکی از موضوعاتی که ما همیشه به بحث می‌گذاریم، افراط‌‌گرایی و تروریسم در منطقه است و درباره چگونگی رویارویی با آن و رویارویی با بی‌ثباتی ناشی از این مسئله بحث‌هایی صورت گرفت. ما همچنین درباره موضوعات دو جانبه بحث کردیم. ما روابط گسترده‌ای در زمینه اقتصادی، انرژی و زمینه‌های دیگر با چین داریم و در خصوص شیوه‌های بهبود این روابط بحث کردیم.

محمد جواد ظریف گفت: چین یکی از اعضای 1+5 است و ما معتقدیم که چین نقش سودمندی در پیشبرد این فرایند یافتن راه‌حل برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کند و به این نقش خود در مسئله هسته‌ای ادامه می‌دهد. چین می‌تواند در زمان باقی مانده تا دستیابی به توافق جامع نقش خوبی ایفا کند.

وی در خصوص مدت زمان باقیمانده تا دستیابی به توافق با 1+5 و 10 درصد باقی مانده از این کار سخت گفت: ایرانی‌ها به آمریکا اعتماد ندارند. ما متعهد شده‌ایم که برنامه هسته‌ای مان صلح آمیز باقی بماند و ما اثبات کردیم برنامه هسته‌ای‌مان صلح‌آمیز است. ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم.

وی افزود: دستیابی به توافق کار دشواری نیست و در این مسیر چین می‌تواند کمک شایانی در گفتگو‌ها داشته باشد.
کد N562341