محمدرضا عارف در دیدار اعضای جماعت دعوت و اصلاح ایران:

احساس تبعیض از جامعه برداشته شود

سیاست داخلی,محمدرضا عارف

قومیت‌ها می‌توانند امنیت ایجاد کنند و تهدید نیستند. ذهنیت برخی مردم و اقوام که احساس تبعیض و عدم امنیت می‌کنند، بسیار بد است. باید احساس تبعیض از جامعه برداشته شود و همه مردم و اقوام باتوجه به جهت گیری‌های نظام و اصول قانون اساسی احساس برادری و برابری کنند.

رییس بنیاد امید ایرانیان با بیان این‌که دین اسلام بر اعتدال و میانه روی تاکید دارد، تصریح کرد: تفکرات تند و افراطی که اکنون در بخش‌هایی از جهان اسلام مشاهده می‌شود باعث آسیب به وحدت و همبستگی ملت‌های مسلمان می‌شود. ظهور گروه‌های خشونت طلب همچون داعش به دلیل فهم نادرست از دین اسلام است و اهل سنت و اهل تشیع هردو مورد هجمه گروه های افراطی هستند.

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در دیدار اعضای "جماعت دعوت و اصلاح ایران" (یکی از تشکل‌های مدنی جامعه اهل سنت) با بیان این‌که قومیت در کشور ما یک فرصت و مزیت محسوب می‌شود، گفت: قومیت‌ها می‌توانند امنیت ایجاد کنند و تهدید نیستند. ذهنیت برخی مردم و اقوام که احساس تبعیض و عدم امنیت می‌کنند، بسیار بد است. باید احساس تبعیض از جامعه برداشته شود و همه مردم و اقوام باتوجه به جهت گیری‌های نظام و اصول قانون اساسی احساس برادری و برابری کنند.

وی با اشاره به اصول مترقی فصل سوم قانون اساسی عمل به این اصول از سوی مسئولان و مردم را زمینه ساز وحدت و همدلی بیشتر در کشور دانست و تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران با وحدت و همدلی همه اقشار مختلف مردم پیروز شد و رمز پیروزی انقلاب وحدت و همدلی همه نیروها، اقوام و جریانات سیاسی مختلف بود و ماندگاری انقلاب اسلامی نیز به برکت وحدت مردم و مسئولین است. نباید در خانواده انقلاب بخاطر برخی سوء تفاهم ها و اختلاف نظرها، فاصله بیافتد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از برخی اظهارنظرها که شهروندان جامعه را به شهروند درجه یک و دو تقسیم بندی می‌کنند،خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران همه شهروندان، شهروندان درجه یک محسوب می شوند. برادران و خواهران اهل سنت هم شهروندان درجه یک محسوب می شوند و اگر اظهارنظر خلافی هم در این خصوص صورت می‌گیرد کج سلیقی است و نباید به حساب نظام گذاشت.

وی در پایان با اشاره به نقش موثر تشکلهای مدنی در ترویج اسلام رحمانی به اعضای جماعت دعوت و اصلاح توصیه کرد با حفظ هویت خود همصدا با دیگر نهادهای مدنی مبلغ خوبی برای ترویج اسلام رحمانی و همبستگی ملی باشند.

در ابتدای این دیدار "لقمان ستوده" مدیر امور بین الملل جماعت دعوت و اصلاح ایران گزارشی از فعالیت‌های تشکل متبوع خود ارائه کرد.

کد N562096