شرفخانی اعلام کرد

برگزاری سوگوراه رهروان زینبی(س) در 273 امامزاده کشور

امام حسين ع ,محرم,سازمان اوقاف

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: امسال روز عاشورا همزمان شده با 13 آبان و به همین مناسبت شعار اصلی امامزداگان و بقاع متبرکه «هیهات من‌الذله، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» است؛ چرا که استکبار امروز در آمریکا و اسرائیل تجلی پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی صبح امروز در نشست خبری «سوگواره رهروان زینبی (س)» با تشریح برنامه‌ای این سازمان برای ایام عاشورا و تاسوعای حسینی، اظهار کرد: روز گذشته مراسم شیرخوارگان حسینی در 300 بقعه برگزار شد و امروز هم برنامه‌ای با عنوان "اهلا من‌العسل" در 204 امامزاده ویژه نوجوانان کشور برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این ویژه برنامه علاوه بر این‌که در مدارس سراسر کشور برگزار می‌شود قرار شده با همکاری آموزش و پرورش در امامزادگان و بقاع متبرکه نیز ویژه نوجوانان برگزار شود.

معاون فرهنگی سازمان و امور خیریه، تصریح کرد: در چند سال اخیر در کشور حرکت‌های فرهنگی زیادی صورت گرفته که یکی از آنها تجمعات بزرگ در میادین اصلی شهر و برخی از مجموعه‌های مختلف است که برای ترویج شعائر حسینی یک کار بسیار خوب است، اما این کار یک آسیبی هم دارد و آن آسیب این است که این مکان‌ها به نوعی مقدس نیستند. اگر این تجمعات در امامزادگان که محل اقامه فرهنگ اصیل اهل بیت (ع) است باشد، بهتر است.

شرفخانی افزود: به همین دلیل امسال این تجمعات را در امامزادگان برگزار می‌کنیم و اولین تجمع ما "لبیک یا حسین (ع)" بود که در دوم محرم برگزار شد. تجمع بعدی ما همایش شیرخوارگان حسینی بود که در ششم محرم برگزار شد. تجمع بعدی هم امروز صورت می‌گیرد که ویژه نوجوانان سراسر کشور است.

وی گفت: یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف برپایی خیمه‌های معرفت است که یک روش تبلیغی نوین محسوب می‌شود؛ چرا که این تبلیغ چهره به چهره است و می‌تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد که این طرح در 388 امامزاده برگزار می‌شود. برای پیشبرد این برنامه از سه روحانی و کارشناسان مربوطه استفاده می‌کنیم.

معاون فرهنگی سازمان و امور خیریه عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در روز عاشورا باید به آن توجه کنیم تقابل این روز با 13 آبان است. یعنی استکبارستیزی و مبارزه با ظلم باید شعار اصلی ما باشد. به همین مناسبت شعار اصلی امامزداگان و بقاع متبرکه "هیهات من‌الذله، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل " است؛ چرا که استکبار امروز در آمریکا و اسرائیل تجلی پیدا می‌کند.

شرفخانی ادامه داد: ما برای این روز برنامه‌ریزی‌های دقیقی داریم و این شعارها را از طریق پوسترها و پرچم‌ها در امامزادگان پخش می‌کنیم. با این کار تجدید عهد و پیمان با امام حسین (ع) کرده‌ایم و ظالمان واقعی را به جهانیان معرفی می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های همایش "رهروان زینبی (س)" گفت: این همایش امسال در 273 امامزداده و بقعه در سراسر کشور برگزار می‌شود و ویژه بانوان است. هدف آن هم بیان و بحث درباره سیره حضرت زینب (س) است. همچنین برای بانوان بحث‌های در رابطه با حجاب و بحث ولایت‌پذیری حضرت زینب (س) را داریم.

معاون فرهنگی سازمان و امور خیریه افزود: یکی دیگر از برنامه‌های ما در این روز تجلیل از مادران شهدای مدافعین حرم حضرت زینب (س) است؛ چرا که شهادت اینها کاملا غریبانه بود. همچنین از مادران شهدای هسته‌ای نیز تجلیل می‌شود و میثاق‌نامه‌ای را طراحی کردیم که خواهران عزیز در این همایش را که به صورت طومار تهیه شده، امضا می‌کنند.

شرفخانی گفت: سرفصل‌های این طومار صبر، استقامت در کارها، حفظ حیا و حجاب، تربیت فرزندان و الگوگیری در تمام مراحل زندگی از حضرت زینب (س) است. این‌که حضرت با تمام مشکلاتی که داشت هرگز زیر بار ظلم نرفت.

وی تاکید کرد: برنامه‌های امامزادگان از طریق شبکه‌های استانی و برخی شبکه‌های سراسری پخش می‌شود و یکی دیگر از برنامه‌های سازمان نظارت کامل بر اجرای نیات واقعی واقفانی است که در راستای محرم و صفر وقف‌هایی داشتند. ما در کل کشور قرارگاه امام حسین (ع) را برپا کرده‌ایم و خوشبختانه از اول محرم تاکنون 15 وقف جدید به موقوفات اضافه شد.

معاون فرهنگی سازمان و امور خیریه اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه بخشی از نیات واقفین را از طریق کمک به هیئات مذهبی، حسینیه‌ها و تکایا انجام می‌دهد. در سال گذشته به بیش از 11 هزار هیأت و مساجد کمک کردیم و اولویت ما در کمک کردن این است که این هیأت‌ها پیرو خط امام و رهبری باشند و شئون عزاداری را رعایت کنند و از خط قرمزها که عبور نمی‌کنند هیچ، باید در باب ارشاد هم کمک‌هایی کنند.

شرفخانی در پایان گفت: همچنین در راستای کمک به مساجد، مساجدی در راس کمک است که سرفصل اصلی آنها فقط عزاداری نیست، بلکه به قرائت قرآن و بهره‌گیری از سخنوران ماهر هم اهتمام دارند.

انتهای پیام

کد N561428