دست رد مجلس بر سینه سومین وزیر پیشنهادی علوم دولت

وزير علوم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی وزارت علوم مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی در حالی آغاز شد که از همان ابتدا گمانه‌زنی‌هایی در مورد نظر نامساعد مجلس نسبت به وی وجود داشت.

در ابتدای جلسه علنی امروز رییس‌جمهور به همراه وزیر پیشنهادی علوم به مجلس آمد.

قاضی زاده وزیر بهداشت، نعمت‌زاده وزیر صنعت، جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، ظریف وزیر خارجه، فانی وزیر آموزش و پرورش، مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور، رحمانی فضلی وزیر کشور، علوی وزیر اطلاعات، چیت چیان وزیر نیرو، آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور، زنگنه وزیر نفت، صادق مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهور، فریدون دستیار ویژه رییس‌جمهور، شهیدی رییس بنیاد شهید، جنتی وزیر ارشاد، نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور، نوبخت سخنگوی دولت، طیب‌نیا وزیر اقتصاد، واعظی وزیر ارتباطات، آخوندی وزیر راه، دهقان وزیر دفاع، صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و گودرزی وزیر ورزش همه مردان رییس‌جمهور بودند که تمام قد در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم حضور یافتند تا شاید این شائبه وجود نداشته باشد که نیلی گزینه اصلی مورد نظر دولت برای وزارت علوم نیست.

حسن روحانی در ابتدای جلسه امروز مجلس شورای اسلامی به دفاع از وزیر پیشنهادی علوم پرداخت و علیرغم اینکه یک ساعت برای دفاع از وزیر پیشنهادی خود فرصت داشت نیم ساعت از این وقت را استفاده کرد.

او در سخنانش تاکید کرد که این دولت اهل لج‌بازی نیست و این دروغ است که نیلی برای دست‌گرمی به مجلس معرفی شده است.

در ادامه جعفرزاده، لاهوتی، نکو و عثمانی به عنوان موافقان وزیر پیشنهادی علوم و اکبریان، نبویان، جمیری و نادران به عنوان مخالفان وزیر پیشنهادی پشت تریبون رفتند.

در میانه سخنان موافقان و مخالفان، رییس مجلس شورای اسلامی نامه‌ای را از سوی محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم قرائت کرد مبنی بر تکذیب ادعای یکی از مخالفان وزیر پیشنهادی که گفته بود نجفی ذیل نامه‌ای با محتوای توهین به نظام را امضا کرده است.

بعد از اظهارات محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان در حمایت از وزیر پیشنهادی علوم، اکبریان که پیش از او در مخالفت با وزیر پیشنهادی سخن گفته بود با او به بحث و جدل پرداخت و دقایقی فضای مجلس بر روی این مجادله لفظی متمرکز شده بود.

حسن روحانی رییس‌جمهور در خلال سخنان موافقان و مخالفان، جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

الیاس نادران که به عنوان آخرین مخالف وزیر پیشنهادی علوم سخن می‌گفت از اظهارات رییس‌جمهور در زنجان و طرح موضوع بورسیه‌ها به عنوان دلیل استیضاح فرجی‌دانا به شدت انتقاد کرد.

لاریجانی پس از سخنان نادران در واکنش به اظهارات نادران و اعلام تلویحی مخالفت رییس مجلس با وزیر پیشنهادی علوم، نادران را از «رجال‌الغیب» عنوان کرد.

با نزدیک شدن به زمان پایان جلسه رای اعتماد لابی‌های بیشتری در صحن علنی مجلس دیده می‌شد اگرچه شاید بسیاری از موارد گفت‌وگوهای نمایندگان با وزرای حاضر در جلسه رای اعتماد به موضوعاتی غیر از رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم مرتبط بود.

در پایان جلسه رای اعتماد محمود نیلی احمدآبادی به دفاع از برنامه‌های خود پرداخت اما نهایتا نمایندگان با 79 رای موافق، 160 رای مخالف و هفت رای ممتنع از مجموع 246 نماینده حاضر صلاحیت وی را برای تصدی وزارت علوم تایید نکردند. حالا مجلس منتظر است تا دولت گزینه چهارم خود را برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کند.

پیش از این جعفر میلی منفرد به عنوان گزینه اول دولت یازدهم برای وزارت علوم معرفی شده بود که مجلس به وی رای اعتماد نداد و گزینه بعدی دولت رضا فرجی‌دانا نیز علیرغم کسب رای اعتماد مجلس در مرداد ماه سال جاری از سوی نمایندگان استیضاح شد.

انتهای پیام

کد N559157