مجید تخت روانچی:

طبقه‌بندی تحریم‌ها را قبول نداریم/توافق شدنی است

سیاست خارجی

درحال مذاکره هستیم استفاده از سانتریفیوزهای نسل جدید جزء برنامه ماست./واقعیت های غنی سازی در ایران نمی تواند فراموش شود./اگر غربی‌ها واقعاً دنبال حل مسئله هسته‌ای هستند نباید دنبال بهانه‌جویی باشند

معاون وزیر خارجه گفت: طبقه‌بندی تحریم‌ها را قبول نداریم، غرب باید تحریم‌ها علیه ایران را یکجا بردارد.

به گزارش ایلنا، مجید تخت روانچی گفت: اگر غربی‌ها واقعاً دنبال حل مسئله هسته‌ای هستند نباید دنبال بهانه‌جویی باشند و باید با واقعیت های ایران کنار بیایند.

وی در گفت‌وگو با شبکه خبر درباره نحوه لغو تحریم‌ها افزود: جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد تحریم ها دانه دانه لغو شود یا اینکه توافق شکل دیگری پیدا کند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+5 گفت: ما قبول نداریم طبقاتی برخورد کردن با تحریم‌ها را، یعنی یک طبقه تحریم های اقتصادی، یک طبقه تحریم های تجاری و یک طبقه تحریم های سیاسی و یا چیزهای مختلف باشد، بلکه با تحریم ها باید بصورت واحد برخورد شود.

تخت روانچی با بیان اینکه لغو تحریم پله پله از نظر ما قابل قبول نیست، تاکید کرد: اینکه تحریم ها باید برداشته شود اصلا مبنای صحبت ما برای توافق در ژنو است و کلمه ای که به کار رفته لغو تحریم ها است و ما به کمتر از این رضایت نمی دهیم.

تخت روانچی درباره غنی‌سازی و میزان آن نیز گفت: ما چشم اندازی که در مورد غنی سازی داریم به آن خواهیم رسید و این هدف ماست.

وی با تاکید بر اینکه هیچ وقت یک اصل غنی‌سازی دکوری را قبول نمی کنیم افزود: اصلا قابل تصور نیست شما با یک برنامه غنی سازی دکوری بتوانید به میزان 190 هزار سو برسید.

تخت روانچی اضافه کرد: واقعیت های غنی سازی در ایران نمی تواند فراموش شود. اینکه ما الان چه اندازه غنی سازی می کنیم و کمتر و دور از این میزان غنی سازی مورد پذیرش ما نیست.

وی با بیان اینکه ما به مرحله پیشرفته از غنی سازی رسیده‌ایم، تاکید کرد: اگر یک کشوری بود که تازه می خواست فعالیت های استارت غنی سازی را انجام دهد شاید می شد جلوی آن را گرفت ولی برنامه هسته ای ایران خیلی پیشرفته است.

عضو ارشد مذاکره کننده هسته ای گفت: هم در بحث اراک و هم در بحث نطنز و این واقعیت های موجود در صحنه ایران را نمی شود پاک کرد بلکه باید با آن کنار بیایند.

تخت روانچی درباره چند صدایی گروه 1+5 هم گفت: شما نمی توانید انتظار داشته باشید که 6 کشور موضع واحدی داشته باشند. ما به دنبال این هستیم که به حق خودمان برسیم و طرف مقابل هر طور دوست دارد مذاکره کند.

وی درباره تعداد سانتریفیوژها هم تصریح کرد: درحال مذاکره هستیم استفاده از سانتریفیوزهای نسل جدید جزء برنامه ماست. اینها از نسل یک است و تعدادی از نسل دو هم داریم و هدف ما این است که از نسل های جدید استفاده کنیم و حرکت ما به سمت جلو است.

وی افزود: به مرور که بحث طرح و توسعه ما تمام می شود بحث جایگزینی در مذاکرات داریم و باید بالاخره ما از این توانایی هایی که داریم بتوانیم استفاده کنیم.

روانچی درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات در زمان تعیین شده گفت: ما ناامید نیستیم و فکر می کنیم شدنی است اگر غربی ها واقعاً دنبال حل مساله هستند، در چارچوب خطوطی که تعیین شده ما در یک ماه می توانیم تمامش کنیم ولی ما یک طرف نیستیم طرف مقابل هم هست.

وی با انتقاد از زیاده‌خواهی‌های غرب به طرف مذاکره کننده ایران توصیه کرد: اگر قرار است تصمیم سختی بگیرند الان موقعش است و این کار شدنی است اگر واقعا اهل مذاکره باشند.

تخت روانچی گفت: ظاهر قضیه آنها هم علاقه‌مند هستند این مساله حل شود اما نباید فراموش کرد کسانی هستند که می‌خواهند این فرایند را تخریب کنند و ما در گذشته هم شاهد بودیم که اینها این تلاش ها را انجام دادند و به نتیجه نرسیدند و الان زمانی است که اینها باید این تصمیم را بگیرند.

وی در پایان گفت: ما به فکر تمدید مذاکرات نیستیم و تلاش می کنیم در زمان مشخص به نتیجه دلخواه خود برسیم.

کد N558032