سید حسن نصرالله: اقدامات جریان تکفیری خطری علیه اسلام است

ایسنا نوشت:

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به تسلط جریان تکفیری بر فضای گسترده‌ برخی کشورها و اقداماتش عنوان داشت: با توجه به این اقدامات ما باید ماهیت خطرات ناشی از آن را شناسایی کرده و به مقابله با آن بپردازیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در سومین شب ماه محرم تاکید کرد: جریان تکفیری به دنبال نسبت دادن جنایت‌هایش به جهان یا بخشی که از آن پیروی می‌کند، نیست، بلکه می‌خواهد جنایت‌هایش را مستقیما به کتاب خدا نسبت دهد و این بسیار خطرناک است.

وی تصریح کرد: خطر علیه اسلام به عنوان دین و مفاهیم و ارزش‌هایی که جریان تکفیری برای خود ایجاد کرده کاملا حس می‌شود. در مواضع این جریان مشاهده می‌کنیم که خود را به اسلام نسبت می‌دهد و این تکفیری‌ها زمانی که می‌کشند و سر می‌برند، می‌بینیم که به آیات قرانی و احادیث کذب از رسول خدا (ص) استناد می‌کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: کم کم با گذشت زمان این مفهوم اشتباه از اسلام جا خواهد افتاد و آنچه که امروز رخ می‌دهد بزرگترین خدشه را به اسلام در تاریخ وارد کرده چرا که ماهیت این وقایع در تاریخ کمتر اتفاق افتاده است. ما در عصر ارتباطات هستیم و هر اتفاقی خیلی سریع به گوش کل جهان می‌رسد.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: نتایج این وضعیت دور ساختن غیرمسلمانان از اسلام است چرا که از این طریق مسلمانان را گروهی وحشی و تشنه خون نشان می‌دهد.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: آنچه که اتفاق افتاده است تهدیدی علیه اسلام به عنوان یک دین و امت اسلام بر جوامع اسلامی است. لذا نباید در برابر حل مشکلاتی از این دست سکوت کنیم بلکه باید به ریشه یابی شکل‌گیری این جریان‌ها و گروههای تکفیری در جهان اسلام بپردازیم.

وی افزود: امروز ما نیاز داریم که هر چیزی را با نام خود معرفی کنیم. از 200 سال پیش جریان فکری جدیدی در منطقه عربی شکل گرفت و قدرت‌های حکومتی برای آن فراهم شده و برای تحکیم و اشاعه افکار آن در کل جهان تلاش شده است. مدارس و دانشگاه‌هایی در سراسر جهان برای آن باز شده و همچنین مراکز تحقیقاتی، روزنامه‌ها، انتشارات، وسایل ارتباطی تا ماهواره برای آن فراهم می‌سازد و برای اشاعه این تفکر صدها میلیارد دلار از تمام جهان هزینه می‌شود.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: این تفکر در تکفیر تمام کسانی که مخالف آن‌ها هستند تکیه کرده و اموال و دارایی‌های برای این مساله هزینه می‌شود.

سید حسن نصرالله این سوال را مطرح کرد که چرا تکفیر مسلمانان با اکثریت آراء صورت می‌گیرد و چرا مردم و مسلمانان با اختلاف مذاهب و طوایف خود همدیگر را انکار می‌کنند. در اینجا یک اصول فکری وجود دارد که می‌گوید باید با مشرکان بجنگیم. نباید این پدیده را ساده بپنداریم. ما می‌دانیم عملیات شهادت طلبانه چیست و آسان نیست که کسی را برای این عملیات پیدا کنیم آن‌ها معتقدند این مسیر آن‌ها را به بهشت می‌برد و اگر کسی به این نتیجه نرسیده باشد دست به این کارها نمی‌زند.

وی خاطرنشان کرد: بعد واقعی این پدیده همان بعد فکری و عقیدتی است و مشکل این است که حکومت با کفر نیاز به زمینه‌هایی دارد و این موضوع عمیق‌تر از حل و فصل امنیتی و نظامی این مساله است.

سید حسن نصرالله افزود: باید حقیقت را بگوییم، عمق این تفکر همان تفکر وهابی است و آن‌ها پیروان شیخ محمد بن عبدالوهاب هستند. این وهابیتی که برای اشاعه آن و حمایت مالی از آن‌ در جهان تلاش شده خطر آن بسیار بالاست و کسی که به دنبال حل این مساله است باید به ریشه مشکل بپردازد.

وی ادامه داد: رویارویی با این مشکل باید در وهله اول فرهنگی، فکری و علمی باشد. یعنی در درجه اول باید از اسلام دفاع کنیم چرا که آن‌ها مسلمان نیستند و این مسئولیت هر دختر و پسر جوان هر انسان فرهیخته و هر انسانی است که شناخت اسلامی دارد. باید صدای ما بالای صدای آن‌ها باشد.

سید حسن نصرالله افزود: باید صدای مان فراتر از آن‌ها بوده و بگوییم که آنچه که آن‌ها معتقدند اسلام نیست و هیچ ارتباطی با آن ندارد و این صدا باید از همان ابتدا بلند باشد و به توضیح و شرح اسلام بپردازد.

وی افزود: تکفیری‌ها نمونه خدشه‌داری از اسلام را نشان دادند و امروز مسئولیت مسلمانان به عنوان افراد جهان، دانشگاهیان خانواده‌ها و اقلیت ها این است که نمونه واقعی اسلام را از طریق عملکردشان نشان دهند.

کسی که نمی‌کشد کسی که نمی‌دزد کسی که خیانت نمی‌کند به دیگران تجاوز نمی‌کند. اسلام این است دین ما دین گفت‌وگو است باید در جهت منع اشاعه افکار تکفیری تلاش کرد و مسئول اول درباره توقف اشاعه این افکار عربستان و جنگنده‌های ائتلاف است که هرگز نخواهند توانست آن را متوقف کنند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: باید درهای مدارسی که طرفدار تکفر داعشی فارغ التحصیل می‌شوند بسته شود. در رویارویی با این جریان تنها استفاده از راهکار امنیتی و نظامی صحیح نیست چون دین ما به دنبال کشتن کسی نیست بلکه به دنبال نجات مردم در دنیا و آخرت است. آن‌ها تکفیری‌هایی هستند که غافلگیر خواهند شد و هم در دنیا و هم در آخرت رو سیاه خواهند بود.

سید حسن نصرالله تاکید کرد باید: مسلمانان در برابر این تفکر خود را حفظ کنند و برای نجات کسانی که گرفتار این تفکرات هستند تلاش کنیم امت اسلام با این چالش رو به روست وباید موضع صحیحی اتخاذ کند و حقیقت را بگوید و ما با فدا کردن خود برای بیان واقعیت و حقیقت به اسلام عمل خواهیم کرد.

5252

کد N557510