آصفی خبر داد: افزایش ۱۰ درصدی تجارت ایران با اروپا/ اعلام آمادگی ۲۰۰ تاجر خارجی برای حضور در ایران

تسنیم نوشت:

سخنگوی اسبق وزارت خارجه گفت: در ۶ ماه اخیر حجم تجارت ایران با اروپایی ها ۱۰ درصد افزایش یافته و مناسبات تجاری با کشورهای همسایه نیز رشد قابل توجهی را نشان می دهد.

محمدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه در دومین روز از نخستین کنفرانس بین المللی قیر پاساگاد اظهار داشت: وضعیت منطقه بسیار متحول است، در ۱۰۰ سال اخیر هیچگاه جهان با این همه تحولات غیر قابل پیش بینی مواجه نبوده و همه کشورها عقیده دارند که دنیا کشش این چالش‌ها را نخواهد داشت، بنابراین ادبیات گذشته نمی‌تواند برای اداره جهان بکار گرفته شود.

وی افزود: با توجه به این مسائل باید بدانیم که تحولات سیاسی نقش مهمی در اقتصاد بازی می‌کنند، در حال حاضر نیز کشورهای غربی با توجه به فضای اقتصادی جهان که با تنش‌های سیاسی برهم خورده است تلاش می‌کنند تا از تحریم‌ها بکاهند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با اشاره به اجلاسی که در کشور انگلستان و با حضور تجار ایرانی و خارجی برگزار شد، گفت: در این اجلاس ۲۰۰ تاجر حاضر بودند که برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند.

آصفی با بیان اینکه «در ۶ ماه اخیر حجم تجارت ایران با اروپایی‌ها ۱۰ درصد افزایش یافت»، گفت: مناسبات تجاری با کشورهای همسایه نیز رشد قابل توجهی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: جوانان متخصص در حوزه‌های مختلف اصلی ترین نقطه قوت ایران است و علاوه بر این، عواملی نظیر اجرای صحیح خصوصی سازی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نیز در رشد و شادابی اقتصاد موثر خواهد بود.

این دیپلمات ایرانی؛ امنیت ایران را دلیل علاقه مندی سرمایه گذاران به حضور در ایران برشمرد و گفت: امنیت در یک بازار سبب تسهیل تجارت و داد و ستد در بازار خواهد شد.

آصفی با تاکید بر اینکه «تحریم تنها یکی از مشکلات ماست»، اذعان داشت: اقتصاد ایران در حال حاضر با مشکلات دیگری نظیر سوء مدیریت در گذشته، وجود فساد در اقتصاد و ... روبروست.

وی خاطرنشان کرد: دنیا دیگر تحمل این همه تحریم و فشار را نداردو جهان به سمت کاهش تحریم ها پیش می رود. درست است که قیر هیچ گاه تحریم نبوده اما برداشته شدن تحریم ها می تواند به دسترسی به بازار متنوع تری کمک کند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با بیان اینکه «به نظر می‌رسد دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به قدرتمند کردن بخش خصوصی کشور دارد»، گفت: در سفرهای دیپلماتیک باید تلاش شود تا نقش بخش خصوصی احیا شود.

 

23503

کد N557199