انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه به دور دوم کشید

قاره آمريكا

انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه به دور دوم کشیده شد و ماه آتی نامزد ائتلاف چپگرای حاکم بار دیگر با کاندیدای حزب اپوزیسیون راست‌میانه رقابت خواهد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه به دور دوم کشیده شد و ماه آتی نامزد ائتلاف چپگرای حاکم بار دیگر با کاندیدای حزب اپوزیسیون راست‌میانه رقابت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "تاباره وازکوئز" نامزد ائتلاف حاکم "جبهه فراگیر" است که نتوانست در دور اول انتخابات رقبای خود را شکست دهد و باید در 30 نوامبر (نهم آذر) بار دیگر با "لوئیس لاکایه پو" رقابت کند.

طبق نتایج نظرسنجی‌های پس از انتخابات، وازکوئز حدود 44 تا 46 درصد از آراء را به دست آورده و لاکایه پو از حزب ملی 31 تا 33 درصد رای آورده است.

نتایج رسمی به کندی اعلام می‌شود اما طبق شمارش 28 درصد از آراء، وازکوئز 2 / 42 درصد و لاکایه پو 7 / 34 درصد رای آورده‌ است. از سوی دیگر احتمال می‌رود که "پدرو بوردابری" از حزب "کلورادو" حدود 14 درصد رای به دست آورده و وی به سرعت حمایت خود را از لوئیس لاکایه پو اعلام کرد.

وازکوئز 74 ساله اولین بار در سال 2005 جبهه فراگیر را به قدرت رساند و با اتخاذ سیاست‌های مالی و اقتصادی مناسب و نیز اقداماتی در راستای بهبود رفاه اجتماعی موجب شد تا حمایت مردمی خوبی به دست آورد. پس از وی خوزه موخیکا به عنوان رئیس‌جمهوری بر سر کار آمد که وی نیز حمایت مردمی مناسبی داشت.

با این حال برنامه‌های اجتماعی موخیکا از جمله در زمینه ازدواج همجنس‌گرایان، لغو ممنوعیت استعمال ماری‌جوانا و لغو ممنوعیت سقط جنین اعتراضاتی را به همراه آورد. در همین حال، نامزد جوان حزب راست‌میانه وعده داده است درصورتی که رئیس‌جمهوری شود، تولید، توزیع و فروش ماری‌جوانا را بار دیگر ممنوع کند.

انتهای پیام

کد N556350