اعتراض لاریجانی به برخی اظهارنظرها درباره ارتباط اسیدپاشی وامر به معروف:چرا فضارا غبارآلود می کنید؟

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روح طرح حمایت از آمران به معروف با فضاهای ساخته‌شده در مورد آن در تنافر است و امر به معروف، هم یک فریضه دینی و هم نص قانون اساسی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (4 آبان ماه 93) گفت: با انجام کار تحقیقاتی در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی پس از سال‌ها طرحی در ارتباط با حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تدوین شد و پس از بررسی در کمیسیون مشترک قضایی و فرهنگی در دستور کار مجلس قرار گرفت. این همه فضاسازی علیه این طرح و مرتبط کردن آن با برخی مسائلی که در کشور رخ داده کار نادرستی بود.

او گفت: می‌گویند در این امر اشکالاتی وجود دارد. این طرح که هنوز در مجلس به تصویب نهایی نرسیده، اگر اشکالی هست مطرح کنند که در مجلس طبق آیین‌نامه بررسی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این طرح عده‌ای خاص می‌توانند اقداماتی انجام دهند. تعجب‌آور است اولا در این طرح اقدام عملی در اختیار دولت قرار گرفته و مردم وظیفه زبانی دارند نه عملی و ثانیا برای اینکه عده‌ای خودسر اقدامی نکنند برای آن ساز و کاری در نظر گرفته شده است.

لاریجانی گفت:‌ البته ممکن است عده‌ای در ترکیب این ستاد نظر داشته باشند که به موقع در مجلس مورد مداقه قرار می‌گیرد اما روح این طرح با فضاهای ساخته شده در تنافر است.

او گفت: همه آقایان صاحب‌نظر توجه داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر هم یک فریضه مهم اسلامی و حیاتبخش برای جامعه است و هم نص قانون اساسی است و لذا باید حامی این امر مهم باشند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به حادثه اسیدپاشی در اصفهان، گفت: این اقدام یکی از قبیح‌ترین صحنه‌های رذیلانه چنین اقدامی است که از ابتدای این حادثه پیگیری جدی در خصوص آن صورت گرفت و با قوه قضائیه و سایر بخش‌های امنیتی تماس گرفته شده که موضوع را با همه توان دنبال کنند و افرادی نیز در این ارتباط دستگیر شدند ولی بررسی‌ها در حال انجام است.


لاریجانی گفت: لازم می‌دانم کمیسیون امنیت ملی با جدیت پیگیر این موضوع باشد و نتیجه را به مجلس گزارش دهد اما اینکه پدیده اجتماعی زشت مستمسکی شود برای تسویه حساب سیاسی جریان‌ها خطای دیگری است که رخ داده است و بدتر از آن مرتبط کردن این مسئله به بحث امر به معروف و نهی از منکر است که این اقدام منکر دیگری است که انجام شده است.

او گفت: کدام جریان سیاسی مطرح در کشور در پی چنین اقداماتی می‌تواند باشد؟ چرا فضای سیاسی کشور را بلاوجه غبارآلود می‌کنید؟ سیاسی‌کردن یک اقدام زننده جز فرصت‌طلبی چیز دیگری نیست و یک نامردی سیاسی است که متأسفانه در دوره‌هایی نیز از این کارها انجام شد و نتیجه آن تندروی‌هایی بود که به کشور لطمه زد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه بحث‌ها در این یک سال در مجامع و رسانه‌ها این بود که از گذشته درس گرفته شود و معتدل عمل کنند. این روش که تکرار همان روش‌های مذموم سابق است. عقل حکم می‌کند که مسائل امنیتی در جامعه به سوی اجتماعی شدن سوق پیدا کند نه بالعکس که پدیده‌های اجتماعی، سیاسی و امنیتی شود.


لاریجانی گفت: مخصوصا وقتی ملاحظه می‌کنند که در شرایط ملتهب منطقه قدرت‌ها می‌خواهند آرامش کشور ایران که سنگر پایداری است را به هم بزنند و گاه با رسانه‌های خود به تحریک و شیطنت مشغولند باید توجه رسانه‌ها و سیاستمداران بیشتر و دقیق‌تر باشد.

 

23231

 

کد N555206