سفیر ایران در بیروت در گفت‌گو با ایسنا:

اعتماد به قدرت‌های خارجی، افزایش تهدیدات تروریستی را به دنبال دارد

جنگ,ايران,لبنان

سفیر ایران در بیروت گفت: اعتماد به قدرت‌های خارجی برای مقابله با خطر تروریسم و رفتن به زیر چتر آنها در درازمدت نه تنها خطر تروریسم را کاهش نخواهد داد بلکه موجبات افزایش تهدیدات تروریستی خواهد بود.

محمد فتحعلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تحلیل و ارزیابی از اوضاع فعلی منطقه و حضور داعش در آن گفت: متاسفانه اوضاع کنونی منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) به شدت تحت تاثیر حضور تروریست‌های داعش قرار گرفته است. بازگشت مجدد نظامی گری به منطقه و فراهم سازی زمینه لازم برای حضور فعال نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در تحولات داخلی غرب آسیا (خاورمیانه) از خدمات مهمی است که داعش به واسطه اقدامات سبوعانه و تروریستی درعراق و سوریه به برخی کشورهایی کرده است که به دنبال بهانه برای تشدید مداخلات خود در منطقه هستند. این گروه تروریستی همچنین عامدانه شرایطی را فراهم کرده است که دشمن اصلی کشورهای منطقه یعنی رژیم صهیونیستی حداکثر بهره‌برداری را از آن کرده است. این رژیم و حامیانش بر این گمانند که با استمرار شرایط بحرانی در عراق و سوریه می توانند برای آن حاشیه امنیتی پایدار ایجاد کنند.

وی ادامه داد:‌ آواره‌سازی و بی خانمان ساختن چند میلیون انسان به خصوص زن‌ها و کودکان، تهدیدها و اهانت‌ها به اماکن مقدس اسلامی و سایر ادیان در مناطق تحت نفوذ داعش در کشورهای همسایه و منطقه ما از دیگر مسایلی است که به واسطه تروریسم داعشی پدیدار شده است و بدیهی است که همه این مشکلات باعث نگرانی ملت مسلمان و صلح دوست جمهوری اسلامی ایران و سایر ملل منطقه بوده است.

سفیر کشورمان افزود: به طور کلی می‌توان گفت که شرایط جاری منطقه نه آن است که مطلوب کشورهای منطقه باشد، بلکه به نظر می‌رسد و به عبارتی این شرایط اثبات می کند ظهور و اوج گیری بحران داعش درچارچوب طراحی‌هایی بوده است که از سوی قدرت‌های خارج از منطقه به عمل آمده تا شرایط را در منطقه به حالت جاری تبدیل کنند. ضمن تاسف به نظر می‌رسد که برخی کشورها و دوستان منطقه‌ای ما نیز در ابتدا متوجه دسیسه خارجی مرتبط با این بحران نشده بودند ولی امید است که به مرور زمان آگاهی و شناخت کشورها نسبت به اهداف و برنامه‌های ائتلاف افزایش یابد.

وی در ادامه درخصوص هدف از تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه داعش و چرایی حضور نیافتن ایران در آن تصریح کرد: تا این زمان مشخص شده است که ائتلاف به اصطلاح ضد داعش که تعداد وسیعی از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را در بر می گیرد، استانداردهای دوگانه‌ای را برای مقابله با تروریسم در پیش گرفته است. این ائتلاف از یک طرف اعلام می کند که داعش گروه تروریستی است و باید از بین برود و از طرف دیگر مدارک و مستندات نشان می‌دهد که ادامه حیات و بقای داعش در گرو مساعدت‌ها و یا حداقل اغماض‌هایی است که برخی از این کشورها نسبت به آن روا داشته‌اند. به عنوان مثال می‌بینید که این تروریست‌ها به راحتی توانسته‌اند از طریق فروش غیرقانونی نفت توان مالی خود را ارتقاء بدهند و یا با استفاده از امکانات درمانی برخی کشورها توانسته‌اند مجروحین خود را درمان کنند. عضوگیری و تقویت نیروی انسانی این‌ها نیز به واسطه همکاری‌های آشکار و پنهان برخی کشورها به انجام رسیده است.

فتحعلی گفت: اقدامات و عملیات‌های نظامی ائتلاف هم تا به حال بیش از آنکه به این سازمان تروریستی ضربه بزند و جلوی پیشروی آن را بگیرد، زیر ساخت‌ها و بنیان‌های اقتصادی دولت و مردم سوریه را نابود ساخته است. یعنی آنها عملا اقدام مهم و قابل توجهی را مستقیما در راستای نابودی داعش و دیگر تروریست‌ها انجام نداده‌اند. از این رو با توجه به موارد ذکر شده جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا نسبت به ادعاها و برنامه‌های اعلامی ائتلاف به اصطلاح ضد داعش که تحت رهبری آمریکا شکل گرفته است، اعلام تردید کرده و همکاری با آن را علیرغم پیام‌های متعددی که از سوی آنها برای مشارکت و همکاری دریافت کرد، نپذیرفت. مقام معظم رهبری هم در این خصوص هشدار داده‌اند که "این‌ها نیت‌شان آلوده است و بر صداقت آنها اعتمادی نیست". و امروز و با گذشت زمانی نه چندان طولانی آنچه که از عملکرد ائتلاف آشکار می شود ، دقت و صحیح بودن این موضع جمهوری اسلامی ایران بیشتر مشخص می شود.

وی درباره راه‌های مقابله واقعی با پدیده داعش گفت: همانگونه که قبلا هم اشاره شد امیداوریم کشورها و دوستان منطقه‌ای ما تا به حال متوجه شده باشند که کشورهای فرامنطقه‌ای و اعتماد به قدرت‌های خارجی برای مقابله با خطر تروریسم و رفتن به زیر چتر آنها، در درازمدت نه تنها خطر تروریسم را کاهش نخواهد داد بلکه موجبات افزایش تهدیدات تروریستی خواهد بود زیرا که ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه ازعمده بهانه‌هایی است که این قدرت‌ها برای بقای حضور خود در منطقه نیاز دارند. می‌بینید که این‌ها آشکارا اعلام کرده‌اند که قصد دارند چندین هزار تروریست جدید را برای اعزام به سوریه آموزش و تجهیز نمایند. لکن همانگونه که ریاست محترم جمهوری نیز تصریح کرده‌اند "نمی‌توان خطر تروریسم را از طریق ایجاد گروه‌های تروریستی جدید ریشه‌کن کرد." این اقدام به ظاهر ضد تروریستی برخی کشورها، درواقع دور باطلی است که قبلا اشتباه بودن آن به اثبات رسیده است.

سفیر کشورمان تصریح کرد: بنابراین مناسب‌ترین اقدام برای مقابله با داعش، همان همکاری و هماهنگی کشورهای منطقه با یکدیگر است. به نظر جمهوری اسلامی ایران، کشورهای منطقه از ظرفیت‌ها و استعدادهای مختلف سیاسی، نظامی و عملیاتی لازم برای ریشه کن ساختن تروریسم درمنطقه برخوردارند. جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به این راهبرد و در راستای لزوم تکیه برتوان و استعدادها و تجربیات کشورهای منطقه برای مقابله با خطر تروریسم بود که تصمیم گرفت کشور دوست و برادر لبنان را برای مقابله با این تهدید مساعدت و همراهی نماید و لذا پیشنهاد کمک نظامی بلاعوض به ارتش لبنان را مطرح کرده است.

وی درخصوص عوامل ایجاد بی‌ثباتی در لبنان و چگونگی کمک ایران به این کشور برای ایجاد ثبات در آن گفت: لبنان از نظر جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای مهم و حساس منطقه است که تروریست‌ها هیچ‌گاه این کشور را از برنامه‌های آینده خود دور نخواهند داشت. کما اینکه تاکنون هم با انجام برخی عملیات‌ها در مناطق شمال شرقی لبنان و ایجاد اشغال و ناآرامی در مناطق مرزی لبنان با سوریه، نشانه‌هایی از اهداف آتی خود را بروز داده‌اند که خوشبختانه با درایت و واکنش دولت و ارتش لبنان نتوانسته‌اند به اهداف خود برسند.

فتحعلی ادامه داد: لبنان در حال حاضر هم به لحاظ شرایط داخلی و هم به لحاظ تهدید خارجی مستقیمی که از جانب تروریسم در مرزهای شرقی و جنوبی و نیز برخی نقاط داخلی خود مواجه است، در وضعیت ویژه‌ای به سر می‌برد که مدیریت این شرایط نیازمند وحدت و همدلی در میان تمامی گروه‌ها و احزاب این کشور است. شرایط جاری منطقه‌ای و بحران تروریستی واقع درعراق و سوریه به طور مستقیم و غیرمستقیم نه تنها از لحاظ امنیتی بلکه از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز این کشور را تحت تاثیرات عمیقی قرار داده است. درگیری با تروریسم در مرزها و نواحی شمالی، هجوم حدود یک و نیم میلیون پناهنده و آواره سوری که بیش از 30 درصد از جمعیت لبنان است، آثار عمیق امنیتی و اجتماعی بر کشور داشته است. از سوی دیگر شرایط منطقه و بحران در کشورهای همجوار لبنان، اقتصاد این کشور به خصوص صنعت جهانگردی را بسیار خدشه دار ساخته و رشد اقتصادی لبنان را دچار افت شدید کرده است.

وی افزود: خوشبختانه لبنان با برخورداری از مردم فهیم و هوشمند، به واسطه تجربیاتی که درطول تاریخ کسب کرده‌اند با حمایت و پشتیبانی که مردم از ارتش و دولتمردان کشور داشته‌اند، توانسته است به طور قابل توجهی با خطرات و توطئه‌های داخلی وخارجی مقابله کند. لکن علی‌رغم اینها چهارعامل وجود دارد که می‌باید به عنوان تهدیدات بالقوه ذکر شوند: اول حضور برخی گروه‌های افراطی و سلفی در نقاط مختلف کشور است که به نوعی با تروریست‌های داعشی همگرایی و هم‌آوایی دارند. دوم چنین به نظر می رسد که برخی افراد و گروه‌ها در لبنان هنوز درک و آگاهی لازم را نسبت به خطر تروریسم پیدا نکرده‌اند. اینها کماکان مشکلات سیاسی را که از دیرباز با دولت سوریه داشته‌اند به عنوان مانعی برای مقابله با خطری می‌بینند که در حال حاضر خطر و تهدید مشترک علیه همه کشورها و ملت‌های منطقه به شمار می‌رود و دفع آن نیازمند همکاری و هماهنگی میان همه دولت‌های منطقه است.

سفیر کشورمان در بیروت تصریح کرد: سومین مساله دسیسه‌ها و توطئه‌های اطلاعاتی و امنیتی است که همواره از سوی رژیم صهیونیستی در لبنان دنبال می‌شوند و هدف آنها تضعیف توان دفاعی و مقاومت دولت و ملت لبنان است. چهارم اینکه ارتش لبنان برای مقابله با تروریسم از امکانات نظامی و آموزش‌های ویژه ضد تروریستی به حد کافی برخوردار نیست. متاسفانه تامین امکانات نظامی مورد نیاز نیروهای امنیت داخلی و ارتش لبنان تحت ملاحظات خاصی است که برخی قدرت‌های فرامنطقه‌ای تحمیل می‌کنند. این‌ها از اینکه ارتش لبنان توان بالایی را برای دفاع از مردم و کشور لبنان پیدا کنند هراس داشته و همیشه در صددند تا به طرق مختلف آن را محدود و کنترل شده نگه دارند.

وی افزود: با توجه به جمیع این مسایل بود که جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه اعلام کرد که در برابر خطر تروریسم در کنار و همراه دولت و مردم لبنان است. لذا نظر به تجربیاتی که در طی بیش از سه دهه مقابله با تروریسم فراهم آمده است، در طی سفری که دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به بیروت داشتند، موضوع کمک بلاعوض نظامی ایران به ارتش لبنان به عالیترین مقامات لبنانی ارایه شد و پس از آن نیز به طور رسمی و از طریق مجاری دیپلماتیک اقلام مورد نظر در بسته نظامی اهدایی جمهوری اسلامی ایران به دولت لبنان ابلاغ شده است. این اقدام جمهوری اسلامی ایران گام دیگری است در جهت توسعه همکاری‌های همه جانبه میان دو کشور که طبعا همکاری‌های نظامی و امنیتی در این برهه زمانی جایگاه خاص خود را دارد و مطمئنا این اقدام عملی و این کمک‌ها موجب می‌شوند که مردم و ارتش لبنان با ثبات قدم و قدرت بیشتری در مسیر مبارزه با تروریسم و افراطی گری پیش بروند و کمتر نگران ادوات و تجهیزات نظامی مورد نیاز خود باشند.

انتهای پیام

کد N555026