وزیر خارجه انگلیس: اسلام از بربریت داعش مبراست

عربستان,وزير امور خارجه,انگليس,اسلام,داعش

وزیر خارجه انگلیس با تاکید بر اهمیت هماهنگی با ریاض جهت ریشه کن کردن گروه‌های تروریستی عنوان داشت: دین اسلام از اقدامات وحشیانه‌ای که داعش دست به آن می‌زند، مبراست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با روزنامه عکاض در خصوص روابط کشورش با عربستان و آینده روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: من بر نقش محوری و مهم عربستان در زمینه مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن گروه تروریستی از منطقه و حمایت از ائتلاف جهت مبارزه با داعش تاکید می‌کنم. در خصوص روابط انگلیس با کشورهای حوزه خلیج فارس نیز می‌گویم که ما معتقدیم که این روابط برای دو طرف استراتژیک است و ما خواهان تقویت این روابط به ویژه در عرصه مبارزه با تروریسمی هستیم که در قالب گروه تروریستی داعش نمود پیدا کرده است و نه فقط خطری علیه منطقه بلکه خطر گسترده‌ای علیه جهان به شمار می‌آید.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص روابط انگلیس با ایران نیز گفت: من تاکید می‌کنم که توافق و تفاهمی میان انگلیس و کشورهای حوزه خلیج فارس در خصوص لزوم حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته‌ای ایران وجود دارد. ما معتقدیم که مذاکرات 1+5 پیشرفت‌های محدودی را رقم زد و ما منتظر نشست آتی هستیم و ما از ایران می‌خواهیم تا روش واقع‌بینانه‌تری را در پیش بگیرد تا بتواند از انرژی هسته‌ای به نحو مسالمت آمیز استفاده کند.

فیلیپ هاموند همچنین در خصوص دیدگاهش در انتقال قدرت در سوریه نیز مدعی شد: ما معتقدیم که تغییر احتمالی در سوریه پس از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور امری بسیار مهم است و تاثیر مثبتی در میزان موفقیت آمیز بودن عملیات ائتلاف در مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق برجای می‌گذارد.

وی در خصوص تشکیل دولت در عراق نیز گفت: تشکیل دولت ملی در عراق باید تمامی طائفه‌ها را در بر داشته باشد و در آن هیچ طائفه‌ای به حاشیه رانده نشود. ما معتقدیم که تشکیل دولت جدید عراق نخستین گام حیاتی برای حل و فصل چالش‌های امنیتی، سیاسی و انسانی افرادی بوده است که از اقدامات وحشیانه داعش ضرر دیدند. این گونه است که ما می‌توانیم به شکست‌های گروهک‌های تروریستی از جمله داعش موفق شویم.

این مقام انگلیسی در خصوص سفر اخیرش به عراق عنوان داشت: من در جریان دیدارهایم تاکید کردم که داعش یک گروه تروریستی وحشی است که نه نماینده مردم عراق و نه خاورمیانه و نه دین اسلام است و اگر ما با آن در حال حاضر برخورد نکنیم با گروهک‌های تروریستی مواجه خواهیم شد که مخالفان اندیشه‌های رادیکالی خود را از بین می‌برند.

فیلیپ هاموند همچنین در خصوص مساله صلح خاورمیانه و بازسازی غزه و موضع کشورش در قبال مساله فلسطین به ویژه پس از به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط پارلمان انگلیس نیز گفت: ما مساله خاورمیانه را یک امر اساسی به حساب می‌آوریم و باید طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی از طریق مذاکرات مستقیم به راه حل نهایی دست یابند. ما همچنین بر این باوریم که حق به رسمیت شناختن کشور فلسطین را با تایید و حمایت از راهکار تشکیل دو کشور و روند صلح فراگیر حفظ می‌کنیم اما در خصوص بازسازی نوار غزه ما 23 میلیون دلار ارائه داده‌ایم.

انتهای پیام

کد N554280