نشست ماهانه دفتر هماهنگی جنبش غیرمتعهد برگزار شد

جنبش غیرمتعهد با رویه فعلی تعیین گزارشگران ویژه کشوری در مورد حقوق بشر مخالف است

نشست ماهانه دفتر هماهنگی جنبش غیرمتعهد روز پنجشنبه به ریاست حسین دهقانی، سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در مقر این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در بخشی از این جلسه که به موضوع حقوق بشر اختصاص داشت، قطعنامه‌های کشوری که توسط مجمع عمومی سازمان ملل علیه برخی از کشورها صادر می‌شود و نیز ماموریت‌های گزارشگران کشوری مورد بحث قرار گرفت.

در این رابطه شماری از اعضای جنبش ضمن یادآوری مخالفت جنبش با این قبیل اقدامات از سوی مجمع عمومی و کمیته سوم مجمع، خواستار فعالیت بیشتر رئیس و اعضای جنبش غیرمتعهد در جلوگیری از این قبیل اقدامات شدند که در نهایت با پیشنهاد رئیس جلسه مقرر شد، نامه‌ای با امضای سفیر کشورمان به نمایندگی از سوی جنبش غیرمتعهد به دبیر کل سازمان ملل، روسای مجمع عمومی و کمیته سوم آن ارسال و در آن مواضع جنبش علیه قطعنامه‌ها و نیز ماموریت‌های کشوری یادآوری و توقف این گونه اقدامات درخواست شود.

سفیر کشورمان همچنین از اعضای جنبش خواست که با توجه به مصوبات نشست‌های سران و وزرای خارجه با جدیت و تلاش بیشتری در مباحث مربوطه در سازمان ملل مشارکت کرده و از هیچ تلاشی برای پیشبرد نظرات رهبران کشورهای عضو جنبش فروگذار نکنند.

در بخش دیگری از این نشست خانم تامارا کونانایام، رئیس کمیته حق توسعه که در مقر سازمان ملل در ژنو فعال است، طی گزارشی به جلسه، توضیحاتی در مورد پانزدهمین نشست کمیته و نحوه پیشرفت کار آن ارائه کرد.

وی در گزارش خود توضیح داد که شور اول در مورد معیارهای فرعی عملیاتی برای اجرای اعلامیه حق توسعه در سال 1986 انجام شده و برنامه‌ریزی برای ادامه مذاکرات در جریان است. سفیر و نماینده کشورمان نیز ضمن تاکید بر اهمیت حق توسعه در دستور کار کشورهای در حال توسعه در سازمان ملل از کندی پیشرفت در این حوزه اظهار تاسف کرد و بر خواسته کشورهای در حال توسعه از جامعه بین‌المللی برای اجرای اعلامیه 1986 و اولویت تحقق حق توسعه از طریق انعقاد یک موافقت‌نامه الزام آور تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N552801