متن کامل گزارش ماهانه آژانس درباره توافق ژنو

دبير كل آژانس,مذاكرات ايران و گروه 1 5,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود درباره‌ی پایبندی ایران به طرح اقدام مشترک که سال گذشته با گروه 1+5 بر سر آن به توافق رسید اعلام کرد: ایران از 20 ژانویه 2014 تاکنون به تعهداتش عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش تایید کرد: ایران از 20 ژانویه 2014 تا به امروز به موارد زیر پایبند بوده است:

1- ایران در هیچ یک از تاسیسات اعلام شده خود اورانیوم بالاتر از سطح 5 درصد غنی‌سازی نکرده است.

2- ایران در هیچ از تاسیسات اعلام شده خود آبشارها را در شکل به‌هم پیوسته فعال نکرده است. ( بدین معنی که آبشارها درحالت جداگانه بوده و متصل نیستند.)

3- ایران 108.4 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد را تا سطح پایین‌تر از 5 درصد رقیق کرده است.

4- صد کیلوگرم از اورانیوم غنی شده در سطح 20 درصد در تاسیسات رقیق‌سازی به اکسید اورانیوم تبدیل شده است.

5- خطی برای بازفراوری اکسید اورانیوم به اورانیوم غنی شده با غنای 20 درصد (UF6) در تاسیسات رقیق‌سازی ایران وجود ندارد.

6- هیچ پیشرفت بیش‌تری در فعالیت‌های تاسیسات غنی‌سازی سوخت نطنز و تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو یا راکتور اراک (راکتور IR-140) حاصل نشده است؛ شامل تولید یا آزمایش سوخت برای راکتور اراک.

7- ایران یک پرسشنامه حاوی اطلاعات طراحی به روز شده برای راکتور IR-140 اراک بر مبنای رویکرد پادمان‌های آژانس برای این راکتور ایجاد کرده است.(بر اساس اقدامات پادمانی مورد توافق با آژانس در 5 مه 2014)‌

8- ایران یک هزار و 505 کیلوگرم اورانیوم غنی شده بالاتر از 5 درصد را برای تبدیل تبدیل به فرایند اکسید اورانیوم در کارخانه‌ی پودر UO2 تزریق کرده است.

9- ایران عملیات تحقیق و توسعه تحت پادمان‌ها در تاسیسات پایلوت غنی‌سازی سوخت بدون این که اورانیوم غنی شده‌ای انباشت کند را انجام داده است.

10- ایران فعالیت‌های بازفراوری در راکتور تحقیقاتی تهران، و تاسیسات تولید مولیبدن، ید و زنون و تاسیسات دیگری که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد، نداشته است.

11- ایران اطلاعات مربوطه و دسترسی به معدن و کارخانه گچین، معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان را فراهم کرده است.

12- ایران به ارائه دسترسی روزانه به تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو ادامه داده است.

13- ایران دسترسی منظم مدیریت شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره‌سازی را فراهم و اطلاعات مربوطه را ارائه داده است.

14- ایران در موارد زیر نظارت‌های پیشرفته را ارائه کرده است.

- نقشه‌ها و توضیحات مربوطه به هر یک از سایت‌های هسته‌ای

- توضیحات درباره‌ی هرگونه عملیات انجام شده در هر یک از مکان‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای مشخص

- اطلاعات درباره‌ی معادن و کارخانجات و مواد سوختی

به‌علاوه آژانس تایید می‌کند که از 24 ژوییه 2014 ایران:

- 17.1 کیلوگرم از U3O8 تبدیل شده از اورانیوم غنی شده در سطح 20 درصدی برای تولید سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران استفاده کرده است.

- 4118 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده بالای 2 درصد را به غنای اورانیوم طبیعی رقیق کرده است.

انتهای پیام

کد N549630