تولید نفت خام داعش روزانه به میران دو میلیون دلار بود

یک موسسه تحقیقاتی اعلام کرد، تولید نفت خام توسط داعش در عراق و سوریه پیش از حملات هوایی اخیر، به میزان دو میلیون دلار در روز بود که احتمالا دو برابر میزانی است که به اطلاع کنگره آمریکا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس تحقیق موسسه آی اچ اس، داعش کنترل 350 هزار بشکه نفت خام را در هر روز در دست دارد اما قادر است تنها حدود 50 تا 60 هزار بشکه تولید کند.

این موسسه که تامین کننده اطلاعات بازار و اقتصاد برای جهان است در گزارشی با موضوع "غنائم جنگ: چه کسی مسئول منابع نفتی در مناطق درگیر سوریه و عراق است" به این مساله اشاره می‌کند که حملات هوایی تحت رهبری آمریکا در سپتامبر 2014 علیه داعش پالایشگاه‌های نفت در شرق سوریه را منهدم کرده در حالی که آمریکا و شرکایش به دنبال جلوگیری از دسترسی این شبه نظامیان به منابع مهم هستند. همچنین حملات هوایی مشابهی نیز در چند روز گذشته علیه پالایشگاه‌های نزدیک دیرالزور، جنوب کوبانی و سوریه صورت گرفت.

این موسسه تحقیقاتی همچنین اعلام کرد، برخی از ظرفیت‌های داعش در تولید نفت خام با این حملات مخدوش شده اما هنوز زود است که میزان خسارات و ناتوانی آن‌ها را برآورد کنیم.

معاون مرکز با تروریسم آمریکا ماه گذشته میلادی در مقابل کنگره حاضر شد و درباره تولید روزانه یک میلیون دلار بشکه نفت خام توسط داعش به سخن پرداخت و درباره باجهایی که آن‌ها از خانواده گروگانها دریافت می‌کنند نیز سخن گفت.

اکثر این نفت تولیدی توسط داعش در بازار سیاه فروخته می‌شود و از طریق تانکرهایی که از مسیرهای مرز ترکیه عبور می‌کنند از عراق و سوریه خارج می‌شوند و مبلغ هر بشکه 25 تا 60 دلار است در حالیکه مبلغ فروش بین‌المللی حدود 85 دلار در هر بشکه نفت خام است.

این موسسه همچنین اعلام کرده که مشخص نیست آیا حملات هوایی آمریکا علیه داعش باعث تخریب و مخدوش شدن کافی ظرفیت تولید نفت خام داعش شده یا خیر.

انتهای پیام

کد N548948