رییس جمهور در دیدار نخست وزیر ارمنستان:

افق روشنی پیش روی روابط تهران – ایروان وجود دارد/ امنیت مقوله ای تقسیم كردنی نیست

دولت

ایران و ارمنستان و همه كشورهای منطقه باید برای مبارزه با تروریسم دست به دست یكدیگر بدهند زیرا امنیت در منطقه در سایه همكاری پایدار می شود.

رییس جمهور عصر دوشنبه در دیدار نخست وزیر ارمنستان گفت: ایران و ارمنستان و همه كشورهای منطقه باید برای مبارزه با تروریسم دست به دست یكدیگر بدهند زیرا امنیت در منطقه در سایه همكاری پایدار می شود.


به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی اظهارداشت: امنیت مقوله ای تقسیم كردنی نیست و اگر كشوری از تروریسم آسیب ببیند سایر كشورها نیز متضرر خواهند شد.


روحانی با اشاره به جنایات گروه های تروریستی در منطقه گفت: تروریست ها علیه تمدنها و انسانیت می جنگند و برای آنها كشتن مسیحیان و یا مسلمانان فرقی ندارد.


رییس جمهور سپس به همزیستی دوستانه و صمیمی مسلمانان با ارامنه در ایران اشاره كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران پشتیبان راه حل های سیاسی و مسالمت آمیز در چارچوب مقررات بین المللی برای حل مسایل منطقه ای است.


روحانی افزود: اگر در مسایلی اختلاف نطر وجود دارد،كشورهای منطقه باید در زمینه دستیابی به راه حلی كه مورد توافق همه طرفین باشد، تلاش كنند.


رییس جمهور در ابتدای این دیدار به روابط خوب ایران و ارمنستان اشاره كرد و با تاكید بر استفاده از همه ظرفیتهای موجود برای توسعه مناسبات دو ملت و دو كشور گفت: تهران و ایروان در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی همكاریهای خوبی داشته اند و ما از مواضع مثبت ارمنستان قدردانی می كنیم.


روحانی ضرورت تلاش مضاعف دو دولت برای ایجاد تحرك در مناسبات اقتصادی و تجاری را یادآور شد و خواستار پیگیری مسئولان دو كشور برای رفع موانع و توسعه مناسبات شد.


رییس جمهور با بیان اینكه توسعه روابط اقتصادی، منافع دو كشور را تامین می كند، گفت: با توجه به ظرفیت و اراده جدی برای ارتقای همكاریها، افق روشنی پیش روی روابط دو كشور وجود دارد.


هویك آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب و تاریخی دو كشور اظهار امیدواری كرد که سفرش به تهران زمینه های توسعه روابط را در همه زمینه ها به ویژه در عرصه اقتصادی فراهم آورد.


وی با قدردانی از استقبال گرم مسئولان ایرانی گفت: گسترش تعاملات تهران با ایروان دارای اهمیت ویژه ای است و ارمنستان آماده است در عرصه های سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران همكاری كند.


نخست وزیر ارمنستان با اشاره به عضویت كشورش در اتحادیه همكاریهای اقتصادی«اوراسیا» گفت: ارمنستان می تواند دریچه ای برای عرضه محصولات مختلف در بازار بزرگ ۱۵۰ میلیون نفری حوزه اوراسیا باشد.


وی با تشکر از رفتار خوب و گرم دولت و ملت ایران با جامعه ارامنه ایران از رییس جمهوری كشورمان خواست تا در فرصت مقتضی به این كشور سفر كند.

کد N548394