در دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه؛

شمخانی از ایجاد گروه تروریستی جدید برای مهار گروه‌های قبلی ابراز نگرانی کرد

سیاست خارجی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت: امروز نیز مجددا تاکید می نماییم که ایجاد گروه تروریستی جدید برای مهار گروه های قبلی و یا دخالت نظامی نیروهای فرامنطقه ای منجر به تصاعد بحران خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، استفان دومیستورا نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و در خصوص تحولات اخیر سیاسی و امنیتی در این کشور گفتگو کرد.

علی شمخانی با اشاره به بی نتیجه ماندن کنفرانس های بین المللی برای پایان دادن به بحران سوریه و نتیجه معکوس ایجاد گروه های تروریستی برای مقابله با دولت منتخب مردم در این کشور، بر لزوم تجدیدنظر در سیاست های اشتباه اتخاذ شده و حمایت از خواست واقعی مردم و کمک به استقرار امنیت و ثبات تاکید کرد.

شمخانی افزود: علی رغم آمادگی دولت سوریه برای انجام گفتگوهای سیاسی با گروههای مختلف سوری، رفتار غیرمسئولانه برخی کشورهای غربی و منطقه و تسلیح مخالفان و تحریک آنها به کشتار مردم مانع اصلی استقرار آرامش در سوریه بوده است.

دبیر شورایعالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم بهره گیری از تجربیات نمایندگان سابق سازمان ملل که راه حل سوریه را پایان حمایت از تروریسم و اتکا به گفتگوهای ملی می دانند، خاطرنشان ساخت: این واقعیت که خطر جریان های تروریستی در نهایت متوجه حامیان آنها خواهد شد بارها از سوی مسئولان جمهوری اسلامی ایران اذعان شده بود و امروز نیز مجددا تاکید می نماییم که ایجاد گروه تروریستی جدید برای مهار گروه های قبلی و یا دخالت نظامی نیروهای فرامنطقه ای منجر به تصاعد بحران خواهد شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست های انسان دوستانه و اصولی خود برای تامین امنیت در منطقه به مقابله با گروه های تروریستی ادامه خواهد داد و آمادگی دارد همکاری لازم را با سازمان ملل به عنوان تنها مرجع مشروع در این زمینه انجام دهد.

استفان دو میستورا نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه در این دیدار با اشاره به لزوم بهره گیرین از تجارب و مشارکت ایران در حل بحران سوریه تاکید کرد، فاجعه انسانی در شهرهای مرزی سوریه نشان می دهد که می بایست هر چه سریعتر راهکارهای مبتنی بر مشارکت همه کشورهای تاثیرگذار منطقه برای مقابله با تهدید تروریسم مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: راه حل سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه بهترین ابزار برای مواجهه با تهدید گروه تروریستی داعش و مقابله جدی با توسعه این پدیده شوم در منطقه است.