"داعش به مصر و اردن نزدیک نخواهد شد"

اردن,مصر,داعش

کارشناسان نظامی مصری با بیان این که افسران ارتش صدام کسانی هستند که هم‌اکنون رهبری عملیات‌های گروه تروریستی داعش را برعهده دارند، اعلام کردند: این گروه از نظر آموزش نظامی و سلاح ضعیف بوده و قادر به ورود به مرزهای اردن نیست و تنها از طریق جنگ روانی که به راه انداخته است، سعی دارد خود را قدرتمند جلوه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی المحیط، سرلشگر "محمود خلف"، کارشناس نظامی مصری اظهار کرد: ارتش مصر در هیچ عملیاتی علیه داعش شرکت نمی‌کند، مگر آنکه مساله امنیت اقلیمی و نزدیک شدن داعش به مرزهای مصر مطرح باشد که این امر به دلیل موقعیت جغرافیایی و نظامی مصر امری بعید است.

وی افزود: حرف‌ و حدیث‌هایی که درخصوص امکان رسیدن داعشی‌ها به اردن مطرح می‌شود، یاوه‌گویی است؛ چرا که گروه تروریستی داعش تنها بنا به دلایل سیاسی که مربوط به اوضاع سیاسی سوریه و عراق است، در این دو کشور حضور یافته است.

وی تاکید کرد: ارتش مصر همواره به دنبال حفظ امنیت ملی این کشور و محافظت از مرزهای خود مقابل هر اقدامی‌ است که منافع مردم را به خطر می‌اندازد و مصر تنها در صورت وقوع تهدیدهایی که امنیت ملی این کشور را به خطر می‌اندازد، مداخله نظامی را در پیش خواهد گرفت.

این کارشناس نظامی درخصوص چگونگی پیدایش داعش نیز مدعی شد: اقدامات نوری مالکی، نخست‌وزیر سابق عراق در پی انتخابات پارلمانی و شکست حزب وی در به دست آوردن آراء لازم منجر به ایجاد یک جنبش مردمی مخالف دولت شد که داعشی‌ها نیز به این جنبش پیوستند.

وی همچنین مدعی شد: اعزام حدود 500 هزار سرباز از نیروهای ارتش عراق از سوی مالکی به موصل برای مقابله با داعش امری غیر واقعی است، حقیقت این است که ارتش عراق مقابل مخالفان در موصل پا به فرار گذاشت.

محمود خلف با بیان اینکه عراق طی هشت سال گذشته مبلغی حدود 150 میلیارد دلار برای مسلح کردن ارتش خود هزینه کرده است، از ارتش عراق خواست تا برای حمایت از این کشور و مقابله با داعش به مسئولیت‌های خود عمل کند.

در همین حال، "حسام سویلم"، سرلشگر مصری اظهار کرد: داعش شاخه‌ای از گروه تروریستی القاعده است و با گروه‌های تروریستی که داخل مصر و دیگر مناطق دست به عملیات تروریستی می‌زنند، هیچ فرقی ندارد و این گروه‌ها بعد از هر عملیاتی با نام جدیدی قد علم می‌کنند تا تلاش‌های نیروهای پلیس و ارتش را ناکام بگذارند.

وی امکان رسیدن داعش به اردن و تهدید این گروه علیه مرزهای مصر را امری بعید دانست و افزود: اگر فکر ورود به مرزهای اردن به ذهن داعشی‌ها خطور کند، آمریکایی‌ها تمام آنها را از بین خواهند برد.

سویلم افزود: نباید نسبت به قدرت داعش مبالغه کرد و از جنگ روانی که این گروه به راه انداخته است، ترسید، چرا که داعش با فرافکنی در پی ایجاد رعب و وحشت در جان دشمنان خود است و با رقم خوردن پیروزی‌هایی علیه داعش، باید اراده این گروه را در هم شکست.

وی افزود: داعش مجموعه‌ای از گروه‌های تندرو است که برای کشتار و جنایت‌ها آموزش دیده و گروه‌های سیاسی و بین‌المللی برای دستیابی به اهداف خود در منطقه آنان را راهبری می‌کنند.

پیشتر "احمد ابوالغیط"، وزیر خارجه سابق مصر اعلام کرده بود: در صورت ورود داعش به بندر العقبه در اردن که نزدیک مصر است، قاهره علیه داعش عملیات نظامی در پیش خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: کشوری نمی‌تواند از طریق هوایی داعش را شکست دهد، بلکه مقابله با داعش نیازمند حمله زمینی بوده و نابودی داعش از طریق هوایی به 200 پرواز هوایی در طول روز و کمک گرفتن از ارتش‌های عربی نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N547790