هشدار یک عضو کمیسیون امنیت مجلس به دولت ترکیه،

ترکیه با خرید نفت عراق به روابطش با کشورهای نفت خیز لطمه می‌زند

تركيه

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فروش نفت عراق توسط داعش به یک سوم قیمت به دولت ترکیه موجب لطمه به روابط این کشور و کشورهای نفت‌خیز می‌شود.

ابراهیم آقامحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا گفت: مسئولان جمهوری اسلامی ایران در شرایط متفاوتی از دولت‌مردان ترکیه حمایت کرده‌اند، اما اگر احساس کنیم این کمک موجب لطمه به منافع و مصالح ملی‌مان می‌شود مطمئنا در رفتار خود تجدید نظر می‌کنیم.

نماینده‌ی مردم خرم آباد با درخواست از مسئولان سیاسی و دیپلماسی کشور خواستار توجیه دولتمردان ترکیه نسبت به آثار منفی خرید نفت عراق به یک سوم قیمت و تحت شعاع قرار گرفتن منافع کشورهای نفت خیز به ویژه جمهوری اسلامی ایران شد.

وی خطاب به دولتمردان ترکیه هشدار داد: تصور نکنید می‌توانید از فرصتی که داعش برای فروش نفت عراق به یک سوم قیمت برای شما به وجود آورده است سوء استفاده کنید. این رفتار شما موجب به خطر افتادن منافع اساسی‌تر شما در منطقه می‌شود. شما با این رفتار خود به طور آشکارا در امور داخلی همسایه جنوبی خود دخالت می‌کنید. شما با این اقدام خود از داعش به عنوان ابزار علیه دولت‌های رسمی و قانونی عراق و سوریه استفاده می‌کنید تا منافع اقتصادی خود را تثبیت کنید. اما بدانید که داعش اسلام شما را اسلام نمی‌داند و یقینا هر چه این گروهک تروریستی قدرتمند‌تر شود آقای اردوغان را یک روز هم در قدرت باقی نخواهد گذاشت.

وی با اشاره به اثر منفی رفتار دولت ترکیه در مناسباتش با جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای نفت خیز گفت: در صورت تداوم خرید نفت عراق به یک سوم قیمت از داعش یقینا روابط دو جانبه و منطقه‌ای ترکیه با همسایگانش به شدت تحت الشعاع قرار خواهد گرفت. در صورت بی‌توجهی دولتمردان ترک به زودی روابط جمهوری اسلامی ایران با این دولت از حالت عادی خارج خواهد شد.

وی خطاب به سیاست‌مداران دولت ترکیه تاکید کرد: طوری رفتار کنید که روابط خود با کشورهای همسایه به ویژه کشور قدرتمند جمهوری اسلامی ایران را خراب نکنید و بتوانید با آبرومندی به روابط مناسب دو جانبه با ایران ادامه دهید.

انتهای پیام

کد N547058