انتقاد اف.بی.آی از فناوری جدید اپل و گوگل

مدیر اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) با انتقاد از شرکت‌های گوگل و اپل برای ارائه فناوری رمزگذاری شده با هدف محافظت از اطلاعات شهروندان، گفت که کنگره باید قوانین «ثابتی» تدوین کند که دسترسی پلیس به اطلاعات شخصی همچنان ممکن باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، جیمز کامی، مدیر اف.بی.آی در سخنرانی خود در موسسه بروکینگز گفت: این فناوری رمزگذاری یک بازی دادوستد است که معادل یک کمدی است که نمی‌توان در آن را باز کرد؛ یک امنیتی که نمی‌تواند مختل شود. اما این اقدام تبعات بدی برای مأموران اجرای قانون و آژانس‌های امنیت ملی در همه سطوح به همراه خواهد داشت.

شرکت اپل اخیر سیستم‌عامل جدید خود را با عنوان Mac OS X به بازار عرضه کرده است که مصرف‌کنندگان را به استفاده از فناوری رمزگذاری File Vault (گاو صندوق پرونده) ترغیب می‌کند و با استفاده از آن حفظ اطلاعات تضمین می‌شود. این فناوری همچنین به آژانس امنیت ملی آمریکا و اف.بی.آی اجازه نمی‌دهد تا به اطلاعات تلفن و رایانه‌های مردم دسترسی داشته باشند.

چنانچه یک مشتری اپل، پیشنهاد رمزگذاری را رد نکند، رایانه و یا تلفن وی قفل می‌شود. این بدان معناست که این شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند تلفن و یا دیسک سخت رایانه‌ها را برای برداشتن تصاویر، اسناد، ایمیل‌ها و یا اطلاعات ذخیره شده باز کنند.

رئیس اف.بی.آی می‌گوید: مجرمان و تروریست‌ها از هیچ چیز بیشتر از آنکه از دست ما فرار کنند، لذت نمی‌برند. با این اقدام برقراری عدالت می‌تواند به چالش کشیده شود فناوری رمزگذاری می‌تواند همه ما را به نقطه تاریکی هدایت کند.

در همین حال شرکت گوگل نیز اعلام کرده است که می‌خواهد این فناوری را در سیستم‌عامل آندروید پیاده کند.

انتهای پیام

کد N545983