نخست‌وزیر عراق دوشنبه عصر به تهران می‌آید

جزئیات سفر العبادی به تهران از زبان دانایی‌فر

ايران,عراق,نخست‌وزير عراق

سفیر کشورمان در بغداد گفت: حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق عصر روز دوشنبه به منظور دیدار با مسئولان ایرانی در سفری دو روزه عازم تهران خواهد شد.

حسن دانایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره سفر نخست‌وزیر عراق به تهران، گفت: حیدر العبادی در راس هیاتی عازم تهران خواهد شد. این سفر در چارچوب روابط دوجانبه و توسعه روابط سیاسی و اقتصادی است.

وی افزود: شرایط کنونی با توجه به وضعیت داعش و نیروهای ائتلافی که به ظاهر برای مبارزه با داعش در منطقه شکل گرفته این سفر را مهم و حساس می‌کند؛ از این رو این ایام نیازمند رایزنی و تبادل نظر است.

سفیر کشورمان در بغداد افزود: در این سفر علاوه بر پرداختن به مسائل سیاسی موضوعات اقتصادی هم در دستور کار قرار خواهد داشت از این رو وزیران بخش‌های اقتصادی نیز نخست‌وزیر عراق را همراهی خواهند کرد.

دانایی‌فر در پاسخ به این سوال که آیا در سفر نخست‌وزیر عراق به تهران با توجه به شرایط این کشور در قبال داعش، ایران قصد اعطای هبه نظامی به این کشور را همانند لبنان دارد؟ گفت: همکاری‌های گسترده‌ای بین ایران و عراق وجود دارد و مسائل منطقه‌ای این ضرورت را ایجاب می‌کند که از نزدیک مسائل و مطالبات دو کشور را دنبال کنیم و تاکید بر روی این مسائل است.

سفیر کشورمان در بغداد ادامه داد: عراق متفاوت از لبنان است. این کشور ثروتمند بوده و دارای منابعی است از این رو می‌تواند نیازهای خودش را به تنهایی فراهم کند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره نشست میان مسئولان ایرانی و عراقی در ژنو به منظور بررسی سرنوشت مفقودین جنگ ایران و عراق و جزئیات آن، گفت: این نشست جزو نشست‌های روتینی است که هر شش ماه یک بار در تهران، ژنو و بغداد بین مسئولان هلال‌احمرها و همچنین کمیته‌هایی که بین وزارتخانه‌های خارجه ایران و عراق تشکیل می‌شود برگزار و هر بار در آن موضوعاتی در خصوص مفقودین و تفحص شهدا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سفیر کشورمان در بغداد ادامه داد: افزایش آمار انتقال شهدای ایرانی به کشورمان در ماه‌های اخیر را نیز می‌توانیم جزو فعالیت‌های این کمیته‌ها بدانیم.

انتهای پیام

کد N544369