عقب نشینی داعش تا حاشیه‌ شهر کوبانی

در حالی که بیشتر خبرگزاری‌ها از توقف پیشروی‌های داعش در کوبانی خبر می‌دهند منابع کرد مستقر در این شهر از عقب نشینی کامل این گروه از شهر استراتژیک کوبانی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 14 حمله به مواضع و ادوات نظامی داعش در اطراف شهر عین العرب (کوبانی) انجام دادند و بنابر گفته مسئولان آمریکایی حملات دقیق بوده و اهداف تعیین شده را نابود کرده است.

بیشتر خبرگزاری‌ها از توقف پیشروی‌های داعش در کوبانی و نیز عقب نشینی آن‌ها در برخی محورها از جمله محورهای نزدیک به مرز سوریه همانند گذرگاه مرزی ترکیه گذرگاه مرشد دینار خبر دادند.

در همین حال فرماندهان کرد حاضر در کوبانی در گفت‌وگو با بی‌بی سی اعلام کردند که توانسته‌اند تروریست‌های داعش را از تمامی مواضعی که پیشتر اشغال کرده بودند از این شهر بیرون برانند.

به گفته بهارین کندال، یکی از فرماندهان زن کرد در کوبانی تروریست‌های داعش از تمامی مواضع خود به غیر از دو محله در شرق این شهر عقب نشینی کردند و حملات هوایی ائتلاف در متوقف کردن و عقب راندن داعش در کوبانی بسیار موثر بوده است.

کندال تاکید کرد که آزادی کامل شهر کوبانی از وجود داعش بسیار نزدیک است و اعلام کرد که محموله‌هایی از سلاح به دست کردها رسیده است. وی اشاره‌ای به منبع ارسال این سلاح‌ها نکرد.

یک فرمانده میدانی دیگر کردها از وجود تعداد زیادی جسد متعلق به تروریست‌های داعش در خیابان‌های کوبانی خبر داده است. منابع دیگر رسانه‌ای از عقب نشینی داعش تا خیابان 48 در شرق کوبانی خبر داده‌اند و از حملات بی‌سابقه‌ی جنگنده‌های ائتلاف و پرواز آن‌ها در ارتفاع بسیار پایین خبر می‌دهند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که گروه‌های کرد مقاومت سرسختانه‌ای در داخل کوبانی انجام می‌دهند و توانسته‌اند مانع پیشروی داعش شوند.

به گفته رامی عبدالرحمن، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای کرد تلاش دارند تا شبه نظامیان داعش را به جنگ فرسایشی به کشانند و تعدادی از آن‌ها را در مرکز شهر به محاصره درآورند.

بنابر اعلام این مرکز حقوق بشری که دفتر آن در لندن است تاکنون بیش از 374 تن از شبه نظامیان داعش در کوبانی کشته شدند و 258 کرد نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند. این آمار جدایی از کشته‌هایی است که در حملات ائتلاف به کوبانی کشته شده‌اند.

صالح مسلم، رئیس حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه که نیروهای آن در کوبانی می‌جنگند اعلام کرد: حملات هوایی ائتلاف بسیار کارآمد بوده و ما به زودی خبر آزادی کامل شهر کوبانی را به جهان خواهیم داد.

انتهای پیام

کد N543281