وزارت خارجه سوریه:

تلاش ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در اراضی سوریه نقض آشکار حقوق بین الملل است

آفریقا و خاورمیانه

وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای از اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ حاکمیت خود با کمک دوستان دمشق خبر داد و بر مخالفت با ایجاد منطقه حائل تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الاخباریه، وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دولت ترکیه از زمان شروع بحران در سوریه به شکل برنامه ریزی شده در راستای بی ثبات کردن سوریه و تهدید حاکمیت و وحدت و سلامت اراضی آن تلاش کرده است.

در این بیانیه آمده است: دولت ترکیه حمایت سیاسی، نظامی و لجستیکی گسترده ای از گروههای تروریستی به عمل آورده و آنها را پناه داده است. ترکیه همچنین به آموزش، حمایت مالی و تسلیحاتی تروریستها پرداخته و زمینه را برای عبور تروریست ها از 83 کشور به سوریه فراهم آورده است.

وزارت خارجه سوریه بیان کرد: ترکیه به پایگاه اساسی تروریسم علیه سوریه و عراق تبدیل شده است و بقیه کشورهای منطقه را نیز تهدید می کند. عین العرب گواه آشکار رابطه محکم میان آنکارا و داعش است. تلاشهای ترکیه برای ایجاد منطقه حائل در اراضی سوریه نقض آشکار اصول و منشور ملل متحد و قوانین حقوق بین الملل که بر حاکمیت ملی کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آن تاکید دارد، است. این تلاشها همچنین مغایر با قطعنامه های سازمان ملل در زمینه مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع آن است که واکنش سریع جامعه بین الملل به ویژه شورای امنیت را طلب می کند. باید به اقدامات ترکیه که تهدیدکننده امنیت و صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی پایان داده شود.

در این بیانیه آمده است: ملت سوریه که در معرض کشتار قرار گرفته با پایداری و توان ارتش و نیروهای مسلح خود حق تصمیم گیری درباره آینده اش را دارد و به احدی اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهد و مصمم به مقابله با طرح های ضد سوری و حمایت از حاکمیت سوریه است. از همین رو سوریه به طور قاطع با ایجاد منطقه حائل در سوریه تحت هر بهانه ای و نیز اقدام خصمانه خارجی علیه اراضی اش مخالف است و با مشورت دوستان خود اقدامات ضروری را برای حفظ حاکمیت ملی و وحدت اراضی خود انجام می دهد.