نشست مقامات ایران و عراق برای تعیین سرنوشت مفقودین جنگ تحمیلی

جنگ,ايران,عراق

نشست مقامات بلندپایه‌ ایران و عراق برای تعیین سرنوشت مفقودین جنگ سال‌های 1367-1359 برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در نشست مقامات بلندپایه‌ ایران و عراق که از شانزدهم تا هجدهم مهرماه تحت نظارت کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو برگزار شد، نمایندگان دو کشور آخرین نتایج به‌دست‌آمده توسط کمیته‌ سه‌جانبه (ایران، عراق و کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ) که تلاش می‌کند سرنوشت اشخاصی را که در جنگ سال‌های 67-1359 بین ایران و عراق مفقود شده‌اند تعیین کند را مورد بررسی قرار دادند.

رابرت ماردینی، رئیس عملیات کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در خاور نزدیک و میانه که ریاست این نشست را به‌عهده داشت گفت: «این نشست فرصتی فراهم آورد برای یادآوری اشخاص ناپدیدشده، برای پاسخ به درد و رنج بازماندگان آن‌ها، و برای یافتن راه‌های بهتر برای همکاری به منظور تعیین آن‌چه سرنوشت پس از این سال‌ها برای مفقودین رقم زده است.»

تعهد و پشتکار مقامات ایرانی و عراقی در طول این سال‌ها، این امکان را ایجاد کرده است تا سرنوشت صدها اسیر جنگی و افرادی که ناپدید شده‌ بودند مشخص شود و طی چندین عملیات‌ مشترکی که در عراق انجام شد بقایای صدها نفر بازیابی شود.

ماردینی اظهار داشت: «هر سالی که می‌گذرد و در آن خبری از عزیز مفقودشده نمی‌رسد، اندوه هزاران خانواده عمیق‌تر می‌شود. برای تسکین درد و رنج این خانواده‌ها است که ما از هیچ کمکی به مقامات مربوطه کوتاهی نمی‌کنیم.»

نشست مذکور فرصتی را به‌دست داد تا روی 9 عملیات تفحص که به‌طور مشترک از سال 2013 انجام شده‌ بود مروری انجام گیرد و مشکلات عملی هم‌چون اجرای تصمیمات اتخاذ شده توسط کارگروه‌های فنی مشترک در طول چند ماه گذشته مورد بررسی قرار گیرند.

هم‌چنین در این نشست برخی از چالش‌های مرتبط با فرآیند تعیین هویت نیز مورد بحث قرار گرفت و فرصتی برای بررسی برنامه‌ی کاری برای سال‌های پیش‌رو فراهم آورد.

کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ به عنوان یک میانجی بی‌طرف، با کمک به بازگرداندن بقایای انسانی بین دو کشور، ارائه‌ آموزش‌های تخصصی به متخصصان پزشکی قانونی و تأمین تجهیزات ویژه برای آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی در ایران و عراق از تلاش‌های مقامات هر دو کشور در این زمینه حمایت می‌کند.

انتهای پیام

کد N540448