هیات مذاکره‌کننده ایران وارد وین شد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف

محمدجواد ظریف، رییس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به همراه معاونان و اعضای تیم مذاکره‌کننده وارد وین شد.

محمدجواد ظریف، رییس هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به همراه معاونان و اعضای تیم مذاکره‌کننده وارد وین شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 قرار است طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون، نماینده 1+5 دیدار کنند.

مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا روز چهارشنبه (23 مهرماه) در هتل کوبورگ برگزار خواهد شد.

هم‌چنین قرار است صبح روز سه‌شنبه در دیداری جداگانه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه کشورمان با وندی شرمن و ویلیام برنز معاونان وزیر خارجه آمریکا پیش از ملاقات سه جانبه وزیران خارجه دیدار کنند.

در دیدار روز سه‌شنبه هیات ایرانی و آمریکایی نیز هیات اتحادیه اروپا به سرپرستی کاترین اشتون نیز حضور خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ادامه سفرش به فرانسه و مصر روز چهارشنبه برای دیدار با محمدجواد ظریف وارد اتریش می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه شب در پاریس با همتای فرانسوی خود دیدار و درباره‌ مسائل مختلفی شامل مقابله با نیروهای داعش در عراق و سوریه، مساله غزه و مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+ 5 گفت‌وگو کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کویت فابیوس و کری در این دیدار درباره‌ دیدارهای پیش روی وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در هفته جاری در وین پایتخت اتریش گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایسنا،‌ هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به مدت 10 روز انجام شد و در حالی که انتظار می‌رفت با وجود حضور وزیران خارجه دو طرف در نیویورک به نتایج قابل توجه برای حل اختلاف‌نظرها بر سر موضوعات اساسی دست یابند، بدون نتیجه‌ای ملموس پایان یافت. در حالی که حدود یک ماه تا پایان مذاکرات جامع زمان باقی است برخی از اعضای 1+5 از جمله روسیه از پیشرفت 95 درصدی مذاکرات خبر داده‌اند. اما ایران و آمریکا که دو طرف اصلی در مذاکرات هستند هم‌چنان بر این موضع که طرف مقابل باید تصمیمات سخت بگیرد تاکید دارند و به نظر می‌آید دو طرف به شکلی محتاطانه در مسیر منتهی به خط پایان گام برمی‌دارند.

ظرفیت غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژ‌ها و نیز چگونگی لغو و تعلیق تحریم‌ها از جمله مهم‌ترین اختلاف‌های میان دو طرف است.

سید عباس عراقچی، در آخرین اظهارات خود در شهر مشهد درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: در صورتی که تغییر مواضع در طرف مقابل صورت نگیرد احتمالا" تا تاریخ سوم آذرماه به توافق نمی‌رسیم.

وی اظهار کرد: فرصتی که برای مذاکرات داشتیم تا 3 آذرماه بود که در حال اتمام است.

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اظهار کرد: انتظار می‌رفت که مذاکرات در نیویورک با پیشرفت همراه باشد، اما این اتفاق نیفتاد.

او در عین حال افزود: دو طرف برای ادامه مذاکرات جدی هستند و امیدواریم کمال استفاده از مذاکرات صورت گیرد.

عراقچی اظهار کرد: در مذاکرات سه جانبه وین درباره موضوعات کلیدی مثل تحریم و چگونگی رفع آن و هم‌چنین غنی‌سازی بحث می‌شود و امیدواریم مسیر جدیدی در این راه باز شود.

انتهای پیام

کد N539849