رهبر انقلاب دو سال پیش درباره تحریم و مسأله‌ هسته‌ای چه گفتند؟

رهبري,انرژي هسته‌يي,تحريم,خراسان شمالي,حضرت آيت‌الله خامنه‌اي

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دو سال پیش در چنین روزهایی در دهه‌ آخر مهرماه، به استان خراسان شمالی سفر کردند. ایشان در ابتدای ورود به این استان و پس از استقبال پرشور مردمی، در جمع اهالی بجنورد سخنرانی کردند و در بخشی از سخنانشان به تشریح دلیل اصلی دشمنی غرب با جمهوری اسلامی و رابطه‌ مسائلی مانند تحریم و هسته‌ای با آن پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) پایگاه اطلاع‌رسانی khamenei.ir به مناسبت دومین سالگرد سفر به بازخوانی بخشی از این بیانات پرداخت.

«...امروز دشمنان ما، رادیوها، بعضی‌ها هم با این‌ها همزبان می‌شوند، هی مسئله‌ تحریم را بزرگ می‌کنند، بزرگ می‌کنند. تحریم مال امروز و دیروز نیست؛ از اوائل، تحریم وجود داشته است. البته تشدید کردند، اثر نکرده؛ باز تدبیر دیگری اندیشیدند، اثر نکرده است. تحریم از اول بوده است. امروز دشمنان ما - چه دولت آمریکا، چه بعضی از دولت‌های اروپائی - تحریم را مرتبط کرده‌اند به مسئله‌ انرژی هسته‌ای. دروغ می‌گویند. آن روزی که این‌ها تحریم‌ها را برقرار کردند، انرژی هسته‌ای در کشور نبود؛ صحبتش هم نبود. آنچه که این‌ها را از ملت ایران عصبانی می‌کند و به اینجور تصمیم‌ها وادار می‌کند، سرافرازی ملت ایران است، گردنکشی ملت ایران است. این روحیه‌ استقلال، این روحیه‌ قدر خود شناختن، این روحیه‌ عدم تسلیم که به برکت اسلام و قرآن در ملت ایران به وجود آمده، این است که آ‌ن‌ها را عصبانی می‌کند؛ برای همین هم است که با اسلام بدند، برای همین هم است که به پیغمبر اسلام اهانت می‌کنند؛ می‌دانند که اسلام وقتی در یک کشوری رسوخ کرد، روحیه‌ استقلال در آن کشور آن‌چنان خواهد بود که دیگر زیر بار آن‌ها نمی‌رود. آن‌ها افراد ضعیف و زبون را در رأس کشورها یا به دست می‌آورند یا منصوب می‌کنند، برای این‌که از آن‌ها اطاعت کنند. وقتی جائی مثل کشور ما، مسئولین را مردم معین می‌کنند، حضور مردم در همه‌ صحنه‌ها حضور برجسته‌ای است، آن‌ها چه کار می‌توانند بکنند؟ مردم مؤمن، مردم معتقد به مبانی اسلامی، مردم روحیه‌گرفته‌ به برکت اسلام، در مقابل این‌ها کوتاه نمی‌آیند؛ لذا این‌ها هم عصبانی‌اند؛ حالا امروز اسمش را می‌گذارند انرژی هسته‌ای! وانمود می‌کنند که اگر ملت ایران از انرژی هسته‌ای صرفنظر کند، تحریم‌ها برداشته می‌شود. دروغ می‌گویند. از روی بغض و کینه‌ای که دارند، تحریم‌های غیر منطقی می‌کنند؛ تحریم‌هائی که همه‌ عقلا و انسان‌های باانصاف عالم وقتی نگاه می‌کنند، می‌بینند این‌ها کارهای غیرمنطقی و در واقع وحشیانه است؛ این یک جنگِ با یک ملت است. البته در این جنگ هم به توفیق الهی مغلوب ملت ایران خواهند شد.

البته مشکلاتی به وجود می‌آورند، بعضی از بی‌تدبیری‌ها هم این مشکلات را افزایش می‌دهد - این‌ها هست - ولی این‌ها چیزی نیست که جمهوری اسلامی نتواند این‌ها را حل کند. به توفیق الهی، ملت ایران از همه‌ این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ایران و مسئولین کشور از این بزرگترها و دشوارترهایش را حل کرده‌اند؛ این‌ها که چیزی نیست...»

انتهای پیام

کد N538578