آمریکا: اسرائیل باید در بازسازی غزه همکاری کند

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه گفت‌وگوهای کلیدی در قاهره ضمن تأکید بر توافق تمام گروه‌ها برای ادامه آتش‌بس گفت، اسرائیل باید در بازسازی نوار غزه همکاری کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه گفت‌وگوهای کلیدی در قاهره ضمن تأکید بر توافق تمام گروه‌ها برای ادامه آتش‌بس گفت، اسرائیل باید در بازسازی نوار غزه همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره اظهار کرد: ما معتقدیم اسرائیل باید تا در بازسازی غزه همکاری کند.

وی گفت: ما خوشحال می‌شویم اگر سازمان ملل، اسرائیل و مقامات فلسطینی بر صادرات کالاهای ضروری به غزه توافق کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره آتش‌بس بین دو طرف افزود: در حالت ایده‌آل تمایل داریم توافقی رو به جلو برای یک آتش‌بس پایدار صورت گیرد تا ما حداقل مدت طولانی شاهد وقوع جنگ دیگری نباشیم.

او درباره گفت‌وگوهای قاهره عنوان داشت، کری در حاشیه این گفت‌وگوها درباره این موضوع صحبت خواهد کرد اما این اولویت اصلی نیست.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در کنفرانس بازسازی که توسط مصر و نروژ میزبانی می‌شود، شرکت خواهد کرد. این کنفرانس در پی جنگ 50 روز ویران‌کننده بین رژیم صهیونیستی و نیروهای حماس در نوار غزه و با هدف بازسازی این نوار تشکیل می‌شود.

تشکیلات خودگردان فلسطین برنامه بازسازی 76 صفحه‌ای را منتشر کرده و برای نوسازی این منطقه که در جنگ تقریباً نابود شده درخواست چهار میلیارد دلار کرده است. قسمت اعظم این پول صرف ساخت خانه برای حدود 100 هزار بی‌خانه می‌شود.

حملات نیروهای صهیونیستی به نوار غزه 2200 فلسطینی را به مرگ کشاند در حالی که تنها 73 اسرائیلی در این جنگ جان باختند.

این جنگ در ماه اوت و با اعمال یک آتش‌بس موقت و گفت‌وگوهای غیرمستقیم با وساطت مصر به پایان رسید.

واشنگتن تاکنون حدود 118 میلیون دلار برای کمک به نوار غزه هزینه کرده است و طبق گفته جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه این کشور انتظار می‌رود کشورهای بیشتری به بازسازی غزه کمک کنند.

انتهای پیام

کد N534482