دیدار وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال، با حساس خواندن مقوله فرهنگ برای ملت‌ها و دولت‌ها، گفت: در ایران قلمرو مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خیلی گسترده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اختلافات فکری و فرهنگی بین کشورها را طبیعی خواند و گفت: با تکیه بر مشترکات، زمینه‌های فراوانی برای همکاری گسترده با همه کشورهای جهان، بجز یک مورد داریم و بر این اساس برای روابط با کشورها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سوابق مثبت و منفی روابط ایران و پرتغال، گفت: سیاست ما گسترش روابط فرهنگی با همه کشورهای جهان است تا ملت‌های دنیا ببینند تبلیغات 34 ساله امپریالیسم خبری، دروغ و برخاسته از کینه‌های سیاسی بوده و هنوز هم چنین است.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی استکبار گریزی و تجاوزستیزی انقلاب اسلامی را دلیل عمده نگا منفی قدرت‌های جهانی نسبت به انقلاب و ایران اسلامی دانست و گفت: در گسترش روابط و رفت‌وآمدهای مسئولان، دنیا متوجه می‌شود که ایرانیان ملتی صلح‌جو و در دفاع از حقوق خویش مقاوم هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «با تاریخ پرتغال آشنا هستم»، گفت: دیواری به عنوان مانع در مسیر گسترش روابط دو کشور نمی‌بینم و شرط آن سعه صدر مسئولین در مذاکرات و گفت‌وگوهاست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: امیدواریم این سفر مقدمه‌ای برای گسترش روابط در آینده باشد که ضرورت تعامل در مسایل دیپلماتیک است.

آقای ژرژ بارتو شاویر نیز در این دیدار با تأکید بر ظرفیت‌های دو کشور ایران و پرتغال برای گسترش روابط فرهنگی، گفت: برای تقویت روابط سیاسی نیز در شرایط حساسی هستیم و باید راهکاری مناسب برای تبادل مواضع پیدا نماییم.

مشاور در امور فرهنگی پرتغال با اشاره به علاقه مسؤولان دو کشور برای تقویت روابط گفت: باید از تجربیات شخصیت‌های ارزنده چون حضرتعالی استفاده کرد که سابقه اقدامات ارزنده‌ای در مسایل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارید.

وی با ارائه تعریفی از فرهنگ و نگاه اصطلاحی به آن گفت: امیدوارم از فرهنگ در جهت نهادینه کردن صلح در جهان استفاده نماییم.

مقام پرتغالی با تأکید بر خوی استکباری بعضی از کشورهای قدرتمند جهانی، گفت: بر همین اساس سوءنیت‌هایی نسبت به گفتار و رفتار ایرانیان دارند، در حالی که ایران صبغه درخشانی در تاریخی دارد.

ژرژ بارتو شاویر افزود: به تصمیمات مردم ایران احترام می‌گذاریم و بر این اساس و با توجه به منافع مردم دو کشور، برنامه ریزی می‌کنیم.

مشاور در امور فرهنگی پرتغال با تصدیق صبغه استعماری پرتغال در مقاطعی از تاریخ، گفت: خوشحالی ما در گسترش علم و تقویت روابط کشورها بود و امروزه نیز چنین نقشی در نظام بین‌الملل داریم.

ایشان با تأکید بر نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ایران و نظام بین‌الملل، گفت: از حضرت‌عالی به عنوان کتابچه انقلاب اسلامی می‌خواهیم که در تقویت روابط ایران و پرتغال نیز نقش‌آفرینی کنید.

انتهای پیام

کد N534303