جهانگیری: راه جلوگیری از مفاسد اقتصادی ایجاد دولت الکترونیک است

گمرك,اسحاق جهانگيري

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه گمرک باید 24 ساعته فعالیت کند گفت: راه جلوگیری از مفاسد اقتصادی ایجاد دولت الکترونیک است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری در مراسم رونمایی از سامانه جامع الکترونیک گمرک با بیان اینکه یکی از جهت‌گیری‌های اصلی و موردانتظار مردم و دولت این است که توسعه اقتصاد کشور به سرعت به سامان برسد اظهار کرد: مسیر حرکت توسعه کشور در سال‌های گذشته از مسیر اصلی خود منحرف شده بود و بر اثر آن بخش عمده‌ای از منابع کشور به هدر رفت و تورم سنگین رکود بر کشور حاکم شد.

وی افزود: خوشبختانه تیم اقتصادی هماهنگ و منسجم دولت یازدهم در همین زمان کوتاه توانست آثار تصمیم‌گیری‌های خود را برای مردم و صاحبان علم و اندیشه مشخص سازد.

جهانگیری با اشاره به مصوبه 25 بندی در رابطه با رفع موانع تولید گفت: ما سال گذشته در همین روزها این مصوبه را در دولت تصویب کردیم و یکی از مزایای این دولت این است که مدیران از تجربه بسیار خوبی برخوردارند و فرصت حتی یک لحظه از دست نرفت.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در ارتباط با خروج از رکود تصمیمات خوبی گرفته شد اظهار کرد:‌ ما نیازمندیم به دوره رونق اقتصادی ورود پیدا کنیم چرا که تعداد زیادی از جوانان جویای کار هستند که در یک رونق اقتصادی قادر هستیم به خواسته آن‌ها پاسخ مثبت دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه باید زمان ورود به رونق را کوتاه کنیم گفت: رشد اقتصادی در سه ماهه اول رقم امیدوارکننده‌ای بوده که این مجموعه همراه با قوانین تصویب شده و همچنین مجموعه قوانینی که به عنوان قوانین داخلی در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته می‌تواند کشور را وارد رونق کند.

وی با بیان اینکه در این دوره یکساله گام‌های بلندی برای تعامل با دنیا برداشته شد تصریح کرد: امیدواریم با 1+5 نیز با رعایت همه جوانب موردنظر دولت و مردم به توافق برسیم چرا که فضای بین المللی در فعالیت های اقتصادی دولت بسیار تاثیرگذار است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی کشور در 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار کرد: واردات نیز در این مدت رشد داشته و کالاهای سرمایه‌ای و ماشین‌آلات با روند مناسبی به کشور وارده شده‌اند اما مساله مهم در این زمینه تسهیل امور فعالان اقتصادی است چرا که دولت وظیفه دارد شرایطی به وجود آورد که فعال اقتصادی احساس نکند در بخش اداره کشور مشکلی وجود دارد.

جهانگیری با بیان اینکه باید در زمینه اصلاح نظام اداری کشور کار جدی انجام دهیم گفت: یکی از فعالیت‌های اصلی ما ایجاد دولت الکترونیک است و قصد داریم دولت الکترونیک را که باعث رضایتمندی مردم و فعالان اقتصادی می‌شود به خوبی ایجاد کنیم و قطعا از این طریق با مفاسد اقتصادی نیز مقابله خواهد شد چرا که راه جلوگیری از مفاسد ایجاد سامانه‌های الکترونیکی است.

وی همچنین با انتقاد از محروم بودن مناطق سواحل دریایی کشور اظهار کرد: این سواحل در هر کشوری بود از وجب به وجبش برای مردم کشور کار، پول و تولید درمی‌آمد در حالی‌که یکی از نقاط محروم در کشور ما سواحل دریایی‌مان است که اگر اصلاح شود قطعا ایران می‌تواند بندرهای بزرگی داشته باشد که کالاهای دیگر کشورها نیز از این منبع جابجا شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه گمرک باید 24 ساعته فعالیت کند اظهار کرد:‌البته هنوز در برخی گمرکات نتوانسته‌اند کار را سه شیفت کنند و محدودیت‌هایی وجود دارد که امیدواریم برطرف شود.

جهانگیری همچنین از ایجاد شدن 9 سامانه مهم در سیستم بانکی کشور خبر داد و اظهار کرد: این سامانه‌ها زمانی کارساز هستند که به یکدیگر متصل باشند.

وی با اشاره به مزایای سامانه الکترونیک گمرک تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های ما این است که افرادی را که ارز مرجع برای واردات کالا گرفته‌اند اما معلوم نیست آن کالا را وارد کرده‌اند یا خیر شناسایی کنیم. برخی از این شرکت‌ها کالای دیگری به جای کالای تعهد شده وارد کرده بودند و برخی از آن‌ها نیز هنوز شناسایی نشده‌اند. در حالی که اگر سامانه وجود داشته باشد تمامی این موارد حل می‌شود.

انتهای پیام

کد N532702