هشدار قشقاوی به پناهجویان مسافر استرالیا

ايران,استراليا,مهاجر

معاون امور پارلمانی، کنسولی و ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه به پناه‌جویان ایرانی که به استرالیا سفر می‌کنند، هشدار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن قشقاوی در حاشیه نشست نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با سفرا و کارداران مستقر در تهران در پاسخ به خبرنگار ایسنا درخصوص نظرش پیرامون درخواست دادستان کل کشور برای ایجاد معاونت مبارزه با موادمخدر در وزارت امور خارجه اظهار کرد: همکاری وزارت خارجه با پلیس بسیار تنگاتنگ است و در سال‌های اخیر با تلاش‌ها و همراهی نیروی انتظامی، تفاهم‌نامه مشترکی در حوزه جرایم مختلف با پلیس کشورهای خارجی شکل گرفته است.

وی افزود: در حوزه معاونت مبارزه با موادمخدر که بحث آن نیز چندی پیش مطرح شد، باید بگویم همکاری‌های مرزی میان پلیس و وزارت امور خارجه برقرار است اما ما در وزارت امور خارجه چنین معاونتی نداریم.

معاون امور پارلمانی، کنسولی و ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه با بیان اینکه در کمیسیون‌های بین‌المللی میان کشورها حضور ناجا بسیار فعال است، افزود: در حوزه گارد سالحی و دیگر حوزه‌های پلیس نیز نیروی انتظامی به دلیل شایستگی و فعالیت خود توانسته دستاوردهای خوبی داشته باشد.

قشقاوی در ادامه با بیان اینکه نیروی انتظامی توفیقات خوبی درخصوص کاهش جرایم خارج از کشور داشته، گفت: به عنوان مثال در بحث حجاج در چند سال گذشته چندین مورد دستگیری در خارج از کشور وجود داشت اما امروزه می‌بینیم که حتی یک مورد دستگیری نیز وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا پیرامون مهاجرت و قاچاق انسان اظهار کرد: متاسفانه انسان‌های سودجو، جوانان ما را اغفال می‌کنند و با بهشت‌نمایی کشورهایی مانند استرالیا، آنان را به خارج از کشور می‌برند.

معاون امور پارلمانی، کنسولی و ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه با بیان اینکه خروج اولیه این افراد از کشور به صورت قانونی انجام می‌شود، گفت: این افراد پس از خروج از کشور در جایی بین مرز آبی اندونزی و استرالیا رفته و سوار بر کشتی‌هایی می‌شوند که بیش از 90 درصد آنان غرق خواهد شد.

قشقاوی افزود: باقی افراد نیز به اردوگاه‌هایی می‌روند که چندین مورد مرگ افراد در اردوگاه‌ها گزارش شده است که من از رسانه‌ها می‌خواهم با روشنگری در این باره، به خانواده‌ها و جوانان هشدار دهند تا مورد اغفال قرار نگیرند.

وی درباره اینکه چرا وزارت امور خارجه از این اتفاقات بی‌خبر است، اظهار کرد: همانطور که گفتم این افراد به صورت قانونی از کشور خارج می‌شوند اما پس از خروج از کشور یا گذرنامه‌های ایرانی‌شان را گم می‌کنند یا برای پناه‌جو شدن هویت‌شان را انکار می‌کنند. بنابراین ما بعد از مرگ‌شان از این اتفاقات مطلع می‌شویم.

انتهای پیام

کد N532089