هیأت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

تسنیم نوشت:

هیأت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌ریاست «ترو واریورانتا» معاون امور پادمان‌های این نهاد بین‌المللی برای ادامه گفت‌وگوها درباره مسایل باقی‌مانده وارد تهران شد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز گذشته گفت که سفر این هیأت به تهران برای مذاکرات درخصوص دو اقدام عملی از پنج اقدام گام سوم توافق‌های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
مذاکرات این هیأت و سازمان انرژی اتمی صبح امروز (سه‌شنبه) آغاز می‌شود.
ایران و آژانس در سومین گام همکاری‌های فنی برای حل پنج موضوع تفاهم کرده بودند که دو موضوع آن به‌دلیل زمان‌بر بودن، باقی مانده است. ایران همچنین دو گام دیگر شامل ١٣ اقدام عملی را انجام داده است.
ایران تاکنون در چارچوب توافق دوجانبه با آژانس، تعاملات و همکاری‌های سازنده و جامعی با این نهاد بین المللی داشته است. گرچه آژانس گزارش‌هایی در تأیید اقدامات ایران ارائه کرده اما لازم است در راستای اعتمادسازی متقابل، وظایف خود را به‌طور کامل انجام دهد.
براساس توافق برنامه اقدام مشترک که در آذرماه سال 92 در ژنو به امضای ایران و کشورهای 1+5 رسید، آژانس مسئولیت راستی آزمایی اقدامات مورد توافق را به‌عهده گرفت و به‌دنبال آن، به‌طور ماهانه، گزارشی درباره فعالیت‌های ایران و روند اجرای توافق به شورای حکام و اعضای گروه 1+5 ارایه کرده است.

 


17231

 

کد N531457