وزیر دفاع ترکیه: ناتو طرح‌هایی برای دفاع از ما دارد

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد: ائتلاف ناتو راهبردی را در نظر دارد که در صورتی که در طول مرزهای ترکیه با سوریه حمله‌ای علیه این کشور رخ داد، از ما دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "عصمت ییلماز"، وزیر دفاع ترکیه که کشورش یکی از اعضای ناتو است، گفت که ائتلاف ناتو این اقدام را به درخواست دولت ترکیه انجام داده است چرا که شبه نظامیان تروریست داعش در نظر دارند تا شهر کوبانی در سوریه را که در نزدیکی مرز ترکیه است به دست بگیرند.

وزیر دفاع ترکیه در جمع خبرنگاران افزود: چنانچه به ما حمله شود، مکانیزم‌های دفاعی مشترک ناتو فعال خواهد شد. از همان زمان که حوادث مرتبط با سوریه آغاز شد، ما از ناتو درخواست کردیم تا برای رویارویی با حوادث احتمالی طرح‌هایی را در نظر بگیرد. ناتو نیز طرحی را در نظر گرفت که جایگزین‌های بسیاری دارد بنابراین چنانچه به ترکیه حمله شود ناتو طبق مفاد اصل پنج کنوانسیون واشنگتن عمل خواهد کرد.

طبق این بند چنانچه حمله‌ای علیه یکی از کشورهای عضو ناتو انجام شود، آن حمله به کل اعضای ناتو محسوب می‌شود.

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل جدید ناتو در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه خود در لهستان اظهارات مقام‌های ترکیه را تایید کرد.

دبیرکل ناتو پس از ابراز نگرانی از خشونت‌ها در سوریه و بیان این حقیقت که ناآرامی‌ها در حال نفوذ به عراق است گفت: وظیفه اصلی ناتو حفاظت از تمام کشورهای ائتلاف است. ترکیه متحد ناتو است و وظیفه اصلی ما حفاظت از تمامیت ارضی و مرزهای ترکیه است و همین دلیلی است که ما موشک‌های پاتریوت را در ترکیه مستقر کردیم تا دفاع هوایی ترکیه را تقویت کند و ترکیه باید بداند که ناتو در صورتی که ناآرامی در ترکیه رخ دهد در آنجا حاضر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N531396