سمینار فرهنگی آشنایی با ایران در توکیو برگزار شد

سمینار آشنایی با ایران از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با مشارکت شرکت "درخت زندگی" در توکیو برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که در عصر روز یک‌شنبه 13 مهرماه 1393 در سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان و شرکت درخت زندگی تشکیل شده بود، علاوه بر رایزن فرهنگی و جمعی از مسوولان شرکت درخت زندگی، بیش از 150 نفر از شهروندان ژاپنی و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران زمین نیز حضور داشتند.

دکتر یوسفی در آغاز این مراسم ضمن خیر مقدم به حاضران و تقدیر و تشکر از مسوولان شرکت درخت زندگی، در سخنانی به ظرفیت‌های موجود در اشتراکات فرهنگی دو ملت و دو کشور جهت توسعه مناسبات در حوزه‌های مختلف اشاره کرد.

وی در ادامه با تجلیل از جایگاه دانشمند و طبیب برجسته ایرانی استاد ابوعلی سینا، به خدمات ارزنده این استاد در عرصه علوم پزشکی و طب سنتی و گیاهان دارویی پرداخت.

کائورو ساساکی، مسوول فرهنگی شرکت درخت زندگی، در این سمینار با استفاده از پخش فیلم و اجرای پاورپوینت در دو بخش مجزا به ارائه یافته‌های علمی و فرهنگی خود، در خصوص خاصیت و کاربرد دارویی یکی از گیاهان دارویی ایران "گل محمدی" و نحوه تهیه گلاب و مصارف آن مطالبی را ارائه کرد و در بخش دیگر "زندگی نامه حکیم ابوعلی سینا در همدان و تاثیر جهانی کتاب قانون در دنیای پزشکی" را تشریح کرد.

او در پایان به معرفی مکان‌های دیدندی و باستانی جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی ایران پرداخت که مورد استقبال شرکت‌کنندگان در سمینار و علاقمندان فرهنگ ایران قرار گرفت.

ساساکی گفت حاصل یافته‌های علمی و فرهنگی خود را با مطالعه و سفر 10 روزه به شهرهای مختلف ایران و بازدید از مزارع کاشت گل محمدی، کارگاه‌های گلاب‌گیری قمصر و نیاسر، کارخانجات تهیه اسانس‌های گیاهی و دیدار از مراکز درمانی و آموزشی طب سنتی، مراکز حجامت و ماساژدهی و حضور در بنیاد بوعلی سینا در همدان و هم‌چنین بازدید از مکان‌های تاریخی و سنتی و جاذبه‌های گردشگری تهیه کرده است.

مسوول فرهنگی شرکت درخت زندگی با اهمیت به موضوع طبیعت گردشگری و وجود گونه‌های متعدد داروهای گیاهی و نقش این طبیب ارزشمند ایرانی در عرصه پزشکی اعلام کرد که دستاورد سفر خود را در مجله‌ای با تیراز 100 هزار جلد به چاپ رسانده و در 14 نقطه مختلف ژاپن سمینار و کارگاه‌های علمی برگزار کرده است و تلاش خواهد کرد به منظور ارائه بهتر ایران، نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی و تجاری برگزار کند.

در پایان این سمینار به پنج نفر از کسانی که به سوال‌های موضوع بحث سمینار پاسخ صحیح دادند، به قید قرعه گلاب ایرانی اهدا شد.

در حاشیه این سمینار نمایشگاهی از عکس و پوستر از مراکز دیدنی و جاذبه‌های گردشگری ایران تهیه شده توسط شرکت درخت زندگی به همراه آثاری از فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی بود که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.

شرکت درخت زندگی در سال 1967 تاسیس و یکی از فعالیت‌های این شرکت وارادات و فرآوری بیش از 470 نوع گیاه و داروی سنتی و طبی از بیش از 51 کشور جهان به ژاپن است. این شرکت در کنار برنامه‌های اقتصادی، اقدامات فرهنگی گسترده ای را برای معرفی زادگاه گیاهان طبی و سنتی انجام می‌دهند. این شرکت در حال حاضر 18 مدرسه برای تدریس و معرفی گیاهان دارویی و آروماتراپی در کشور ژاپن دارد.

انتهای پیام

کد N530686