رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی: گفت‌وگوهای مستمر بین دو کره برگزار شود

رئیس‌جمهوری کره جنوبی پس از توافق مقامات دو کره برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات در سطح مقامات ارشد دو کشور خواستار برگزاری مستمر این گفت‌وگوها شد.

رئیس‌جمهوری کره جنوبی پس از توافق مقامات دو کره برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات در سطح مقامات ارشد دو کشور خواستار برگزاری مستمر این گفت‌وگوها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این اظهارات "پارک گئون های"، پس از حضور هوانگ بیونگ سو، دومین مقام ارشد دولت کره شمالی و دبیران کمیته مرکزی حزب کارگر کره شمالی در مراسم اختتامیه بازی‌های آسیایی در اینچئون کره جنوبی مطرح شد.

پارک در دیدار با معاونان خود گفت: هیات نمایندگان ارشد کره شمالی در مراسم اختتامیه بازی‌های آسیایی شرکت کرده و باهمتایان خود در کره جنوبی گفت وگو کردند با این امید که دو کره با استفاده از فرصت این دیدار بتوانند درهای جدیدی را برای صلح در گفت‌وگوها باز کنند.

رئیس جمهور کره جنوبی درباره روابط بین دو کره افزود: روابط کره شمالی و جنوبی حتی پس از تماس‌های داخلی با روندی نادرست پیگیری شد و این روند باعث شد تا بهبود روابط دو کره با شکست مواجه شود.

پارک معتقد است که توافق دو کره برای برگزاری دور دوم مذاکرات در سطح مقامات ارشد نقطه عطفی در روند رو به رشد روابط دو کره است.

سئول و پیونگ یانگ در اواسط فوریه سال جاری میلادی گفت‌وگوهایی را در سطح معاونان وزرا انجام دادند. آن گفت‌وگو اولین مواجه رسمی دو کره از زمان ریاست جمهوری پارک گئون هی بود. اما حتی پس از آن گفت‌وگو، دولت پیونگ یانگ اقدام به آزمایش موشک‌های بالستیک و تهدید ایجاد یک چارچوب جدید برای آزمایش اتمی در اعتراض به مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی نمود.

رئیس جمهور کره جنوبی با اشاره به این موضوع که گفت‌وگوهای آتی بین دو کره نباید تنها یک بار صورت گیرد، اظهار کرد، برای ایجاد اتحاد مجدد صلح آمیز بین دو کره باید گفت‌وگویی مستمر صورت گیرد.

در همین حال، هیات نمایندگان کره شمالی که به اینچئون سفر کردند، معتقدند دور دوم مذاکرات بین دو کره می‌تواند در اواخر اکتبر و اوایل نوامبر و در نهایت هر زمانی که کره جنوبی اعلام آمادگی کند، برگزار شود.

انتهای پیام

کد N530073