روستاییان پیشتاز مرزداری در انقلاب و دفاع مقدس بودند

دولت

رئیس جمهور در همایش ملی روستا گفت: روستاییان در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیشتاز در مرزداری و مرزبانی از کشور بودند.

به گزارش خبرنگار مهر حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در همایش ملی روز روستا که در سالن اجلاس در حال برگزاری است با تبریک عید قربان گفت: عید بزرگ اسلامی غدیر خم روز پرشکوه سرنوشت سازی برای تاریخ اسلامی است امیدواریم همه روزهای ما پر از خیر و برکت باشد.

وی با اشاره به اینکه حضور در جمع روستاییان ویژگی خاص خود را دارد گفت: وقتی ما کلمه روستایی را مطرح می کنیم ممکن است از دید غیر روستاییان اقتصاد، تولید و کشاورزی به ذهن متبادر شود. ما برای کسی که خودش روستایی است روستا مفهوم فرهنگی دارد قبل از آنکه مفهوم اقتصادی داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه روستا یعنی جمعی که با هم تعامل و همزیستی مسالمت آمیز برادرانه و مهربانانه دارند، افزود: روستا یعنی مکانی که غل و غش وجود ندارد. روستا یعنی پاکی، صفا، صداقت، وفای به عهد و امانت داری یعنی ایمان سرشار به خداوند و پیامبر و ائمه اطهار، روستا یعنی جایگاهی که مسیر تلاش، کار و فداکاری را انسان به خوبی مشاهده می کند.

روحانی ادامه داد: بسیاری از بزرگان ما، مراجع تقلید و بزرگان سیاسی مشروطه و انقلاب اسلامی روستایی و اهل روستا بودند. روستا تنها ذخیره برای بخش کشاورزی و امثال آن نیست. در روستا ذخایر بزرگ فرهنگی، میراث و آداب و سنن اسلامی و ایرانی نهفته است.

وی با اشاره به اینکه در اوایل نهضت اسلامی و در 15 خرداد اوج شکوه حضور مردم و فداکاری مردم باقرآباد ورامین بود گفت: روستاییان در بسیاری از استان ها پیشتاز حرکت نهضت اسلامی بودند و در 15 خرداد نمونه بارز آن حرکت کفن پوشان روستایی بود.

رئیس جمهور با اشاره به روستای فردو گفت: امروز روستای فردو نمادی از فن آوری صلح آمیز هسته ای است و نامش در همه اسناد و مدارک تاریخی تحت عناوین مختلف ثبت شده است. فردو روستایی است که حدود هزار نفر جمعیت دارد که در مجموع بیش از صد نفر شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

روحانی با تاکید بر اینکه روستاییان پیشتاز در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در مرزداری و مرزبانی در کشور بوده اند تصریح کرد: از معاونت توسعه  روستایی می خواهیم کار ویژه ای برای روستاییان مرزنشین انجام دهند. این روستاییان هم مرزبان و هم مرزدار هستند که در فقه اسلامی به کسی که هم مرزبان و هم مرزدار باشد مرابط گفته می شود.