نماینده مردم سیرجان خبر داد

طرحی که تصویب آن اختیارات شوراها را محدود می‌کند

سیاسی

نماینده مردم شهرستان های سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی یک فوریتی به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است که در صورت تصویب نهایی، اختیارات شوراها محدود می‌شود.

نماینده مردم شهرستان های سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی یک فوریتی به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است که در صورت تصویب نهایی، اختیارات شوراها محدود می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، شهباز حسن‌پور با اعلام این خبر اظهار کرد: در جلسه علنی روز چهارشنبه هفته گذشته مقرر شد در صورت تصویب نهایی این طرح، تعداد اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، نحوه انتخاب شهرداران و نیز استیضاح آن ها دچار تغییرات اساسی شود.

وی با بیان این‌که «طرح مذکور به امضای 133 نفر از نمایندگان رسیده است»، افزود: این طرح در ابتدا قید دو فوریت داشت اما با تصمیم طراحان به صورت یک فوریت در دستور کار مجلس قرار گرفت.

وی با تاکید بر کاهش اعضای شوراهای شهر در طرح فوق، این‌گونه توضیح داد: بر اساس این طرح، شهرهای با جمعیت 50 هزار نفر پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل، شهرهای تا جمعیت 200 هزار نفر هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل و همچنین شهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت یازده عضو اصلی و پنج عضو علی البدل خواهند داشت.

این نماینده مجلس ادامه داد: از دیگر تغییرات مهم که با اجرای این طرح رخ می دهد، نحوه انتخاب شهرداران می‌باشد؛ بدین صورت که انتخاب شهرداران از اختیارات مستقیم شوراها خارج شده و این‌بار با اعمال محدودیت‌هایی، با واسطه و بصورت غیرمستقیم بر عهده شوراهای اسلامی شهرها گذاشته می‌شود.

وی در توضیح این بند گفت: هیاتی تحت عنوان «حل اختلاف و رسیدگی به شکایات» در شهرستان ها، مراکز استان‌ها و نیز در تهران، حداقل سه گزینه را برای تصدی شهرداری به شوراهای اسلامی شهرها معرفی می‌کنند و اعضای شورای شهر مکلف به انتخاب یک گزینه از میان آن‌ها بر حسب کسب اکثریت آرا می‌باشند.

وی خاطرنشان کرد: گزینه منتخب طی حکمی از سوی وزیر کشور به مدت چهار سال به عنوان شهردار معرفی می‌گردد.

انتهای پیام

کد N528762