واکنش العبادی به تصمیم پارلمان ترکیه:

عراق هیچ نیازی به نظامیان بیگانه ندارد

آفریقا و خاورمیانه

نخست وزیر عراق در واکنش به تصمیم پارلمان ترکیه برای دخالت نظامی در عراق و سوریه اعلام کرد که که هیچ نیازی به نیروهای بیگانه در داخل مرزهای عراق برای مقابله با داعش نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز،  "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق در واکنش به صدور مجوز از سوی پارلمان ترکیه به ارتش این کشور برای دخالت نظامی در عراق و سوریه اعلام کرد: عراق هم اکنون از همه تلاشهای بین المللی برای مقابله با داعش استقبال می کند، اما بار دیگر تاکید می کنیم که ورود هرگونه نیروهای زمینی دیگر کشورها به داخل خاک عراق امری غیر قابل قبول است.

وی افزود: پیشتر نیز در جریان دیدار با مسئولان برخی کشورها تاکید کرده ایم که عراق نیازی به حضور نیروهای زمینی بیگانه برای مقابله با داعش ندارد و ارتش و خیل عظیم نیروهای مردمی که طبق فتواهای علمای دینی برای جهاد علیه داعش داوطلب شده اند در عرصه میدانی در حال مبارزه با داعش هستند.

العبادی خاطر نشان کرد: جنگ علیه داعش در داخل عراق به شکل قابل توجهی هم اکنون به نفع عراق و مردم این کشور است.

وی تاکید کرد که بغداد از همه کشورها می خواهد که به حاکمیت و وحدت اراضی عراق احترام بگذارند و اگر قصد حمله هوایی به مواضع داعش را دارند اینکار را با هماهنگی دولت عراق انجام دهند.

شایان ذکر است پارلمان ترکیه روز پنج شنبه 10 مهرماه، با اکثریت آراء با مداخله نظامی ارتش ترکیه در عراق و سوریه و اعزام نیرو به این کشورها به بهانه مقابله با داعش موافقت کرد که این اقدام واکنشهای متعددی را از سوی مقامات عراقی و سوری در پی داشته است.