واکنش دمشق به تصمیم ترکیه برای مداخله نظامی در سوریه

معاون وزیر خارجه سوریه اعلام کرد که هرگونه مداخله نظامی ترکیه در این کشور اقدامی خصمانه است و شورای امنیت در این خصوص باید با آنکارا برخورد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت شبکه خبری المیادین، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه اعلام کرد: معتقدیم که شورای امنیت در قبال ترکیه و تصمیم اخیر پارلمان این کشور در خصوص مداخله نظامی در عراق و سوریه اقدام جدی به عمل نخواهد آورد.

وی افزود: اگر قطعنامه شماره 2178 را بخوانیم متوجه می‌شویم که این قطعنامه خطاب به ترکیه و عربستان است و شورای امنیت در اجرای این قطعنامه نباید کسی را از دیگری مستثنی کند.

پیش‌تر، پارلمان ترکیه لایحه پیشنهادی دولت را که به ارتش اجازه مشارکت در عملیات نظامی علیه داعش در خاک عراق و سوریه می‌دهد، با 298 رای موافق و 98 رای مخالف تصویب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای‌نیوز عربی، با تصویب این لایحه ارتش ترکیه اجازه می‌یابد در عملیات‌ برون مرزی علیه "گروه‌هایی که امنیت ملی ترکیه را به خطر می‌اندازند"، مشارکت کند.

تصویب این لایحه که در واقع به پیشنهاد و دستور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تهیه شده است، به این معناست که ترکیه می‌تواند به ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا بپیوندد و حتی به رویای اردوغان یعنی ایجاد منطقه حائل و پرواز ممنوع در شمال سوریه جامه عمل بپوشاند.

در لایحه پیشنهادی دولت ترکیه تاکید شده است که ارتش این کشور می‌تواند در عملیات علیه "گروه تروریستی پ.پ.ک و دیگر گروه‌های تروریستی" در خارج از ترکیه شرکت کند. در این لایحه نامی از گروه داعش یا النصره برده نشده است اما به گفته کارشناسان اصطلاح "دیگر گروه‌های تروریستی" به شکل ویژه بر داعش دلالت دارد.

انتهای پیام

کد N527723