/اخبار عراق/

اولین حملات جنگنده‌های بلژیکی به مواضع داعش در عراق/ تلاش ارتش عراق برای بازپس‌گیری "هیت"

عراق,آمريكا,داعش

در حالی که جنگنده‌های بلژیکی دست به اولین عملیات خود علیه پایگاه‌های داعش در عراق زدند،‌ ارتش عراق تلاش می‌کند تا منطقه «هیت» در استان الانبار را که به دست گروه داعش افتاده است،‌ باز پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، دنیس کامبل،‌ سفیر آمریکا در بلژیک اعلام کرد که جنگنده‌های بلژیکی از نوع اف 16 اولین عملیات نظامی خود علیه پایگاه‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق را انجام دادند.

کامبل نتایج این حملات را اعلام نکرد.

در همین راستا، منابع نظامی عراق اعلام کردند که ارتش این کشور در حال حاضر تلاش می‌کند تا کنترل منطقه «هیت» در استان الانبار را که روز پنج شنبه به دست داعش سقوط کرد، در دست بگیرد.

منابع امنیتی اعلام کردند که 17 تن از نیروهای امنیتی و 40 تن از افراد مسلح داعش در دو حمله در استان الانبار کشته شدند.

همچنین نیروهای پیشمرگ کنترل بیمارستان ربیعه، یکی از آخرین پایگاه‌های افراد مسلح داعش در شهر ربیعه در مرز با سوریه را در دست گرفتند.

جنگنده‌های ائتلاف مقابله با داعش نیز به حملات خود علیه این گروه ادامه داده و جنگنده‌های انگلیسی حملاتی را علیه داعش در حمایت از نیروهای کرد ترتیب دادند.

برخی مسئولان نیز اعلام کردند که فرانسه جنگنده‌ها و تجهیزات بیشتری را برای مقابله با گروه داعش در عراق ارسال می‌کند و با واشنگتن برای تدوین استراتژی طولانی مدتی علیه داعش گفتگو خواهد کرد.

وزارت دفاع عراق نیز در بیانیه‌ای از کشته شدن 50 تن از اعضای داعش و پاکسازی 30 روستا در استان دیالی از تروریست‌ها خبر داد.

در همین حال، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که جنگنده‌های انگلیسی چهارمین عملیات هوایی علیه پایگاه‌های داعش در شمال عراق را ترتیب دادند.

همچنین پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان از اوضاع اقتصادی کنونی در جهان انتقاد کرد و گفت: هیچ گونه دلایل سیاسی یا غیر سیاسی نمی‌تواند کشتار هزاران مرد و زن و کودک بی گناه در سوریه و عراق و همچنین خاورمیانه را توجیه کند.

وی همچنین از بیرون رانده شدن مسیحیان در عراق و سوریه انتقاد کرد.

جن ساکی، سخنگوی وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که جان آلن، هماهنگ کننده ائتلاف ضد داعش روز پنجشنبه برای گفتگو با مسئولان عراقی درخصوص حمایت واشنگتن از تلاش‌ها برای مقابله با داعش وارد عراق شد.

ساکی اعلام کرد که پیش بینی می‌شود این گفتگوها بر منع ورود تروریست‌های خارجی به داخل عراق و ممانعت از حمایت از گروه داعش و افزایش کمک‌های بشر دوستانه متمرکز باشد.

انتهای پیام

کد N527619