دبیرکل جدید ناتو از در آشتی با روسیه درآمد/"در صورت حمله به ترکیه ازاین کشور دفاع می‌کنیم"

روسيه,ناتو

دبیر کل جدید ناتو با لحنی آشتی جویانه در اولین سخنرانی خود گفت که از نظر وی تناقضی میان یک ائتلاف قوی و برقراری روابط سازنده با مسکو وجود ندارد.

دبیر کل جدید ناتو با لحنی آشتی جویانه در اولین سخنرانی خود گفت که از نظر وی تناقضی میان یک ائتلاف قوی و برقراری روابط سازنده با مسکو وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ، نخست‌وزیر سابق نروژ که از روز چهارشنبه رسماً کار خود را به عنوان دبیرکل ناتو آغاز کرد، در اولین سخنان خود لحنی آشتی‌جویانه در قبال مسکو به کار گرفت.

استولتنبرگ گفت: روسیه باید تغییرات واضح و آشکاری را در عملکرد خود نشان دهد و در قبال اوکراین قوانین بین‌المللی را اجرا کند.

وی افزود: من تناقضی میان ایجاد یک ناتوی قوی و ادامه تلاش‌ها برای برقراری روابطی سازنده با روسیه به عنوان یک مخالف نمی‌بینم.

استولتنبرگ 55 ساله که در جوانی‌اش به عنوان یک فعال ضد جنگ شناخته می‌شد، اکنون به دلیل مهارتش در برقراری آشتی‌ و اطلاعاتش از روسیه شهرت دارد. وی در سال 2010 به عنوان نخست‌وزیر نروژ با روسیه برای خاتمه دادن به 4 دهه مناقشه بر سر مرزهای دریایی قطب شمال به گفت‌وگو نشست و روابط شخصی ویژه‌ای با دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور وقت روسیه برقرار کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل جدید ناتو همچنین گفت که اعضای ناتو درصورت حمله به ترکیه از این کشور دفاع خواهند کرد.

وی گفت: مسئولیت ما در صورتی که قرار باشد ازترکیه دفاع کنیم، کاملا مشخص است و براساس دفاع جمعی خواهد بود، بند پنجم موضوعی است که در صورت هر گونه حمله به ترکیه به اجرا گذاشته می‌شود.

وی تاکید کرد: علت مستقر شدن سامانه پاتریوت در این کشور نیز همین است و برای همین نیز من در دیدار خود از ترکیه در آینده‌ای نزدیک بر این مساله تاکید خواهم کرد. ما طرح ادامه حضور نظامی در ترکیه با سامانه‌های موشکی پاترویت را داریم.

انتهای پیام

کد N526614